Кои беа Мажи на годината за 2023 во Македонија?

Декември 2023 година, по 6ти пат се одржа  манифестација „Мажи на годината“ настан поддржан од Адмирал, во DoubleTree by Hilton- Скопје, на кој присуствуваа голем број претставници од бизнис секторот, јавниот живот, дипломатијата и останати гости од различни сектори. Во гламурозна атмосфера, во присуство на оваа публика беа избрани 13

Сер Мајкл Кејн го најавува своето пензионирање: се навраќаме на најдобрите улоги на актерот

Во текот на последниот дел од неговата кариера, Сер Мајкл Кејн никогаш не бил сосема сигурен дали телефонот повторно ќе заѕвони. Имаше улоги на Кристофер Нолан, во Бетмен и како професор по архитектура во Inception, но како што напредуваше во староста, тој

Новата автентичност на алфа мажјакот

Дефиницијата за вистински маж, автентичен алфа мажјак, не е многу променета од дефиницијата за витештво и џентлменство, но во модерното време, мажите мора да ја освојат нивната автентичност и не можат да бидат ниту витези ниту господа на старомоден начин. Сепак, изгледа

Како да се облекувате за вашата возраст (20, 30, 40, 50+)

Има одредено достоинство во облекувањето на секоја возраст, и има последици од кршењето на ова правило. 50-годишен маж со прекумерна тежина со седа коса облечен во шорцеви и графички маички честопати изгледа невкусно. Но, истото го прави и студентот кој присуствува на

10 Идеи за стил без напор

Некои мажи речиси секогаш изгледаат одлично, без разлика во кој дел од денот и каде ќе ги видите. Ако го земеме примерот од Бред Пит, Џорџ Клуни или Дејвид Бекам,  апсолутно е можно да создадете таков вид визуелна харизма без да потрошите

Каков е вистинскиот џентлмен кој е сон на секоја жена?

Сон на секоја девојка, жена е покрај себе да има човек со кој ќе ги сподели и убавите и неубавите моменти од животот. Маж кој ќе и биде и поддршка и пријател, и љубовник и сопруг, и прекрасен татко на нејзините деца,

Пенкалата на најуспешните светски писатели и личности

Некои од најголемите писатели во историјата го започнаа животот на неверојатно скромни начини. Романистот Труман Капоти ги пишувал своите романи на жолти влошки. Авторот на Лолита, Владимир Набоков, ги составил речиси сите свои дела на индексни картички. И ирскиот писател Џејмс Џојс

Да се потсетиме кој сѐ беше победник на изборот на „Мажи на годината“ во изминатите 4 години

Оваа година традиционално по петти пат ќе се одржи настанот „Мажи на годината“, кој во претходните неколку години стана белег на успешните мажи во нашата држава. Настанот се одржува последната недела од месец ноември, месецот посветен на машкото здравје, а наградата се

Омилените книги на Мајк Тајсон

Веројатно кога го читате насловот на оваа вест, ќе си кажете дека е први април. Но, не е така. мајк Тајсон сепак чита книги и е љубител на пишаниот збор. Кога Мајк Тајсон првпат почнал да чита во 1992 година, седел со

Македонскиот спорт остана без „џентлменот меѓу фудбалерите“

Нè напушти едно од најголемите фудбалски имиња во историјата на македонскиот фудбал, Кирил Дојчиновски. Фудбалер, тренер, активен на терените, а и надвор од нив, познат по својата спортска дејност, но пред сè по џентлменските манири. Во неговата кариера има доживеано повеќе успеси.

1 2 3 13