„Шампион над шампионите“: Се пензионира големиот Роџер Федерер

Еден од најголемите тенисери на сите времиња и осовојувач на 20 гренд слем титули, Роџер Федерер објави крај на својата натрепварувачка кариера. Швајцарецот на свои 41 година одлучи да стави крај велејќи дека е преморен од она зад него. „Последните пораки од

Сплотено се радуваме на успехот на нашите спортисти! Да се потсетиме кои добија награда во категоријата „Маж со најголем придонес во спортот“ на настанот „Мажи на годината“

Спортот го обединува народот! Без оглед на етничката, верската, половата, родовата, навивачката припадност, со спортските победи сите барем за миг забораваме на секојдневните проблеми.  Заедништвото кое доаѓа од националните успеси, и те како успева да нѐ направи горди на победите во црвено

Го носи епитетот „најџентлменски спорт“: Како да играте голф?

Голфот е спортот кој го носи епитетот „најџентлменски спорт“ и тој е еден од најстарите спортови во историјата. Познато е дека голфот се развил во Шкотска во 14 век, но има многу постари игри во различни земји кои му претходеле на развојот

Го носи епитетот „најџентлменски спорт“: Како правилно да играте снукер?

Во џентлменските кругови често се разговара и за спортот како неизоставен дел од животот на секој човек со манири. Еден од ваките спортови со кои џентлмените честопати се опуштаат е и снукерот. Спорт којшто попопуларен е во Обединетото Кралство, Скандинавија и останати

Со тренинг од четири минути до максимално исцрпување и фит тело

Сакате да ослабете и да сте во форма, но постојано барате изговори? Доколку и вам ве „мачи“ недостатокот на време како клучен фактор за да бидете фит, овој тренинг кој трае само четири минути може многу да ви помогне. Овој краток тренинг

Легендарниот Формула 1 натпреварувач става крај на својата кариера: Фетел го најави своето повлекување (ВИДЕО)

Четирикратниот шампион во Формула 1, Себастијан Фетел и официјално го објави своето повлекување од спортот на крајот од оваа сезона. 35-годишниот професионален возач на формула од Германија, кој возеше за тимови како BMW, Sauber, Torro Rosso, Red Bull, Ferrari и Aston Martin

Вистинска сензација: Култниот автомобил на Ауди слави 50 години постоење (ВИДЕО)

Значаен јубилеј означува и култниот Audi 80, чија прва верзија (B1) беше лансирана во пресрет на Летните олимписки игри во 1972 година. Споменатиот модел уживаше голема популарност на нашите простори. Живееше четири генерации, а престана да се произведува во 1996 година, бидејќи

Синоним за снукер: Рони О’Саливен по седми пат е светски шампион во снукер

Рони О’Саливен ја освои својата рекордна седма титула светски шампион во снукер, откако вечерва го победи против Џад Трамп во Шефилд, со што стигна до овој посакуван трофеј. 46-годишниот О’Саливен по седми пат светски шапмпион во снукер по феноменалната победа на Џад

Активности кои можете да ги правите и во зима

Кардиоваскуларните вежби можат да бидат запоставени кога станува збор за тренирање за зголемување на мускулна маса и сила. Лесно е да комплетно да се насочиме само кон тренинзите кои ни влијаат директно на надворешниот изглед,  но да не заборавиме дека она што

Заборавени машки спортови кои се повторно во мода

Иако времињата на витешки турнири се долго зад нас, а во модерните времиња тематски фестивали само повремено се организираат со цел зачувување на традицијата, двобојот повторно станува популарен кај младите луѓе. Двобојот е вид на конкуренција која ни е позната од филмови

1 2 3 4