Погледнете како изгледаат најлуксузните хотели во светот со седум ѕвезди

Луксуз е еден од термините кој сè уште се употребува не само за да се изрази вредноста на некој објект, туку и да се доловат елементите на ексклузивност и уникатност кои може да се доживеат преку задоволството кое е врзано за екстравагантните

За мажи со стил: Ферари глисер направен од Рива, дизајниран од Енцо

Ферари е сон на секој маж, нели? Италијанска класика за оние мажи коки изнаат што е добро. Прв избор секогаш. Иако постојат и други брендови на автомобили кои прават спортски автомобили, Ферари е секогаш на пиедесталот. Една од најголемите светски аукциски куќи

/

Најдобрите хотели во Катар доколку планирате да го посетите FIFA World Cup 2022

Луксуз, најдобра услуга и спектакуларен помин. Со цел да се вистинско луксузно искуство за време на престојот на Фифа 2022 во Катар, одвоивме неколку хотели кои ги заслужуваат дефинитивно највисоките оцени на ранг листите. Сместени во софистициран урбан центар, со нуди прекрасни

Медитерански пловечки рај – Јахта Blu 470 (ФОТО)

Од мед обоените плажи на шпанското приморје до сјајните води на Сен Тропе, Западниот Медитеран изобилува со изолриани плажи и посебен шарм. Замислете како е да пловите по тие води со една од најсофистицираната и совршен јахта, Blu 470. Направена во 1990 година,

ВИЗАВИ S.T. DUPONT, И ЏЕНТЛМЕНИТЕ Ѝ СЕ НАКЛОНЕТИ… НА ЛУКСУЗНОСТА (II дел)

Мануфактурното производство на S.T. Dupont е дел од истоимената француска компанија со седиште во Париз, на 10 Rue de la Paix, а рачната изработка, која истовремено е и квалитетна и совршена, предизвикува внимание, но и го привлекува, особено на колекционерите и на луѓето што се

ВИЗАВИ S.T. DUPONT, И ЏЕНТЛМЕНИТЕ Ѝ СЕ НАКЛОНЕТИ… НА ЛУКСУЗНОСТА (I дел)

Хумидорите на S.T. Dupont што ги објавивме минатата седмица, во четвртокот и петокот, за кои се заинтересираа доста љубители на пурите, се само неколку од стотиците луксузни предмети на француската мануфактура, како дел од истоимената компанија, чија сто четириесет и деветгодишна традиција е синоним на

Петтата генерација на Range Rover пристигна, автомобил за вистински џентлмени (ФОТО)

Петтата генерација на Range Rover се појави во јавноста. Иако сме во нова ера, каде автомобилите имаат модерен изглед, сепак, од Range Rover успеаа да го задржат оној добар препознатлив стил на нивниот најдобар модел. Изгледа феноменално. Дизајниран и развиен во Британија,

Ретро CAR PORN: 1962 MERCEDES-BENZ 300 SL ROADSTER за цена од 1.450.000 долари

За многумина овој автомобил важи за еден од најубавите на сите времиња. Овој лепотан на 4 тркала од 1962 Mercedes-Benz 300 SL се продаде на аукција од Sotheby’s за сума од 1.450.000 долари. Но, вреди. Продаден е со оригинални 33.000 километри поминати.

Супер автомобил, за супер мажи – Porsche 911 Turbo S

Porsche 911 Turbo S 2020 не е обичен автомобил. Тоа е супер автомобил за супер мажи. Класиката која ја носи со себе е желба на секој маж кој разбира малку. Овој автомобил има 650 коњски сили и изглед во кој нема кој

“Houston we’ve had a Problem” – Приказна за најпознатата “успешна трагедија”

Приказна за најпознатата “успешна трагедија”(14 критични секунди помеѓу успехот и неуспехот) На денешен ден, 11 Април 1970год, кога мисијата Apollo 13 се крена, никој на бродот, ниту на земјата, некогаш можеше да ја предвиди драмата и катастрофата што претстои. Екипажот, командуван од

1 2 3 6