Mercedes-Maybach го лансираше својот прв plug-in хибриден модел

Mercedes-Maybach се смета за репер за автомобилски луксуз, стил и статус откако Вилхелм и Карл Мајбах почнаа да прават автомобили во 1921 година. Нивната цел беше да се создаде „најдоброто од најдобрите“, а овој стремеж продолжува да ја карактеризира уникатната аура на

Сеико се врака на врвот во светот на часовниците

Во Јапонија, тие немаат крал – имаат император. Повеќе од две илјади години, овој шеф на државата се наоѓа во расцутениот Токио, каде раскошната царска палата се наоѓа на убаво градско место наречено „Чијода“. На едвај еден километар од раскошот и величественоста

Чудо од автомобил: Претставен новиот Purosangue, семеен автомобил на Ферари (ВИДЕО)

Дојде денот Ферари, италијанскиот производител на суперспортски автомобили, да го претстави својот прв семеен модел, со четири врати и поголемо растојание од подлогата. Тоа е супер SUV, но Италијанците се уште не сакаат да го класифицираат на тој начин. Откако речиси сите

Погледнете го пентахусот на Хју Џекман (ФОТО)

Хју Џекмен сака кафе. Факт што го дознавме во едно интервју за насловната страница на Gentleman’s Journal. Актерот откри дека го отворил кафулето „Laughing Man“ на Tribeca откако не можел да најде традиционално австралиско кафе некаде во близина на неговиот дом во

Првпат по 25 години: Изложена најскапата латиноамериканска слика „Диего и јас“ на Фрида Кало

Култниот автопортрет на мексиканската уметница Фрида Кало – „Диего и јас“, убедливо најскапата латиноамериканска слика во историјата, е изложена првпат по скоро 25 години во музејот во Буенос Аирес чиј сопственик ја купил. „Диего и јас“ (Diego y yo) е автопортрет на

Аукција која ги надмина сите очекувања: Шампионскиот појас на Мухамед Али продаден за неверојатни 6,18 милиони долари

Кога ќе се спомене терминот бокс тогаш луѓето ширум светот веднаш помислуваат на една личност: Мухамед Али. Легендарниот боксер ќе остане запаметен по неговите фасцинантни борби, но и неговите изјави кои и ден денес се споделуваат. Од неговите успеси можеме да го

Часовници од 90-те кои се подобри од повеќето кои ги гледаме денеска (ФОТО)

Кога станува збор за историските децении на хронологијата од 20-от век, во 1950-тите се појавува за прв пат професионалниот часовник за нуркање, 1960-тите како ера на хронографот и 1970-тите како зората на луксузните спортски модели од челик со цени на благородни метали.

Влезете во куќата на вистинскиот “Волк од Вол стрит” вредна 10 милиони долари (ФОТО)

Која е вашата омилена сцена од Волкот од Вол стрит? Пијаното возење Lamborghini Countach? Шармантниот, моќен ручек на Метју Меконахи? Или една од многуте сцени сместени во луксузната палата на Џордан Белфорт во Лонг Ајленд? Тој коњички имот од пет хектари –

Погледнете како изгледаат најлуксузните хотели во светот со седум ѕвезди

Луксуз е еден од термините кој сè уште се употребува не само за да се изрази вредноста на некој објект, туку и да се доловат елементите на ексклузивност и уникатност кои може да се доживеат преку задоволството кое е врзано за екстравагантните

За мажи со стил: Ферари глисер направен од Рива, дизајниран од Енцо

Ферари е сон на секој маж, нели? Италијанска класика за оние мажи коки изнаат што е добро. Прв избор секогаш. Иако постојат и други брендови на автомобили кои прават спортски автомобили, Ферари е секогаш на пиедесталот. Една од најголемите светски аукциски куќи

1 2 3 7