Хакерски напади, проневери, притисоци: Дали имало нерегуларности при гласањето на Евровизија?

Италијанската полиција соопшти дека спречила обиди на проруски хакери да го нарушат гласањето на Евровизија во Торино. Украина победи на натпреварувањето благодарение на огромната поддршка во јавното гласање, додека на Русија не ѝ беше дозволено да учествува. Полицијата кажа дека цел на

Хаос на социјалните мрежи: Грешниот превод на песната на Констракта предизвика бура од реакции на социјалните мрежи

Во синоќешното емитување на второто полуфинале на Евровизија на „Youtube“, се случија низа грешки кога е во прашање преводот на српската песна „In corpore sano“ на англиски јазик. Имено, оние кои кои на „Youtube“ ја вклучиле опцијата за преводи на српски јазик,

Познатиот портрет на Мерлин Монро, ремек дело на Анди Ворхол продадено за 195 милиони долари

Едно од најголемите ремек дела во 20 век, Мерлин, на Енди Ворхол беше продадена за рекордна сума на добротворната аукција во организација на аукциската куќа Кристи. Култниот поп-арт портрет на Мерилин Монро со ова го урна рекордот на кој било американски уметник

Саемот на книга со 23.800 посетители

Дека македонците сакаат да читаат, доказ е бројката на посетителина последниот Саем на книгата кој се одржа во салата Борис Трајковски. Вчера заврши 34. издание на Саемот на книга кој за прв пат по две години се врати во својот редовен пролетен

Халкбанк воведе нов производ, Онлајн кредит

Онлајн кредит е новиот производ на Халкбанк АД Скопје кој е достапен за сите приматели на плата во Банката кои лесно, брзо и едноставно,  без потреба од посета на филијала, можат да дојдат до потребните средства. Со новиот производ Банката, која е лидер

Фудбалската магија станува реалност: Oригиналниот FIFA World Cup™ трофеј пристигнува во Скопје!

За првпат во македонската фудбалска историја, нашата земја ќе биде дел од петтата турнеја на FIFA World Cup™ трофејот организирана од Coca-Cola, официјалниот спонзор на настанот. Фудбалски фанови во земјата, време е за еуфорија! Оригиналниот и единствен златен FIFA World Cup™ трофеј

„Звуците на Медитеранот“ – вистински спој на безвременска музика и уметност

На 03.05.2022 со почеток од 19:30 часот во Аудиокултура се одржа музичкиот настан ,,Звуците на Медитеранот”. Станува збор за настан од уникатен карактер, кој има посебна цел, да ги промовира убавините на медитеранската култура преку музиката и звуците кои самата таа ги

Land Rover со врвна реклама, но за жал забранета (ВИДЕО)

Светски познатиот бренд Ленд Ровер, направија маестрална реклама за можностите кои ги нуди серијата Дифендер. Но за жал, истата е забранета, која според првите оценки, е сосема исправно. Имено, сензорите на нивните џипови не детектираат или не работат на визуелно препознавање на

Скандал ги одбележа 94-те Оскари (ВИДЕО)

На доделувањето на 94-те награди на академијата на Оскарите во Лос Ангелес, се случи еден скандалозен моемнт кој го забележаа камерите. Имено, во еден стенд ап дел или најава, водителот Крис Рок, правеше шеги за неколкумина, помеѓу кои и за сопругата на

Целосна листа на победниците на Оскари 2022

Утрово, во Кодак театарот во Лос Ангелес, се одржаа 94-те Оскари. Најмоќната индустрија во светот, филмската, успеа да ги награди најдобрите според академијата. Во вистински гламур, црвен тепих кој зрачи со совршенство, наградите или Оксарите се број 1 во светот на филмот.

1 2 3 8