Маестро Симон Трпчески е Маж на годината за 2022

Маестро Симон Трпчески е добитник на наградата „Маж на годината“ за 2022 година, на официјалниот избор „Мажи на годината“ во организација на Фрајдеј Комуникации и Џентлмен Магазин. Вчера, се одржа гламурозната манифестација „Мажи на годината“настан поддржан од Casinos Austria International Macedonia, по

ПРОМОЦИЈА НА ДИПЛОМЦИ И МАГИСТРИ ПОСВЕТЕНА НА ЗНАЕЊЕТО!

Во преполната сала на Македонската опера и балет, во присуство на амбасадори, градоначалници, претставници од државите институции, родители и студенти, вечерва се одржа Промоцијата на четиринаесеттата генерација дипломци и на дванаесеттата генерација магистри на Универзитетот за туризам и менаџмент во Скопје. Ректорот,

Кој електричен автомобил најмногу се продава во Германија?

Пазарот на електрични автомобили рапидно расте, а на пазарот има сè поголем избор на електрични автомобили. Со оглед на тоа што често ги следиме трендовите на автомобилскиот пазар во Германија, интересно е да се погледне кои електрични автомобили беа најмногу продадени, односно

Српски филм на чекор до Оскар

Европската филмска академија го објави првиот избор на филмови кои годинава ќе се натпреваруваат во повеќе категории за наградите на ЕФА, а меѓу 30-те европски продукции и единствената мнозинска продукција од нашиот регион е филмот на Стефан Арсенијевиќ „Страхиња Бановиќ“. Овогодинешното доделување

Snapchat воведе нова опција: Родителите ќе може да гледаат со кого комуницираат нивните деца

Социјалната мрежа Snapchat ја претстави првата опција што овозможува родителите да имаат контрола за комуникацијата на нивните деца. Опцијата именувана како „Семеен центар“ овозможува родителите да имаат увид кон тоа со кого се допишуваат или испраќаат фотографии нивните деца. Ова не ја

Илон Маск продолжи да ги продава акциите во Tesla: Дали причината е купување на Twitter?

Сопственикот на Tesla, Илон Маск, продаде уште 7,92 милиони акции од таа компанија во вредност од околу 6,88 милијарди долари, јавува BBC. Како што покажуваат регулаторните документи, продажбата е направена по годишното собрание на акционери на компанијата минатата недела. Маск тврди дека

„МАКЕДОНИСИМО“ на Симон Трпчески ќе одекне на 1060 метри надморска височина

Со почит кон своите корени, македонскиот пијанист од светски размери, Симон Трпчески на 27 август ќе ја изведе претпремиерата на својот проект „МАКЕДОНИСИМО”, во родното место на неговиот татко, струшкото село Збажди. Во предвечерието на големиот христијански празник Голема Богородица, Трпчески и

Корисниците негодуваат: Реклами ќе има и на Нетфликс

И покрај цврстото верување на извршниот директор Рид Хестингс дека Netflix не мора да ги компромитира своите услуги со реклами, стриминг гигантот наводно наскоро ќе лансира поевтино ниво на претплата со реклами. За првпат слушнавме за претстојниот рекламен пакет пред два месеци,

Продаден најскапиот колекционерски автомобил на светот: Ретко достапниот олдтајмер чини неверојатно 135 милиони евра

Германската компанија Mercedes-Benz потврди за CNN дека го продала најскапиот колекционерски автомобил во светот. Многу редок модел на купе Mercedes-Benz SLR од 1955 година, кој се чува во колекцијата на овој производител на автомобили, е продаден на приватен сопственик за 135 милиони

По 25 години згасна „Интернет Експлорер“

Легендарниот интернет пребарувач на „Мајкрософт“, Интернет Експлорер, од денеска е дел од историјата. Компанијата кажа дека од 15 јуни веќе нема да го поддржува своевремено најпопуларниот пребарувач, а корисниците ќе бидат пренасочувани на неговиот наследник Еџ. Интернет експлорер беше влезот во интернет

1 2 3 11