Колку заработуваат десетте најплатени играчи во светот за 2022 година?

Меѓу спортистите постои голем јаз кога во прашање е заработката. Иако сите заработуваат високи суми, некои навистина претеруваат заработувајќи ги истите. На прашањето „дали спортистите заработуваат многу пари голема сума пари“ би одговориле дека тоа е релативен поим. Тоа зависи од вашата

15 бизнис идеи за кои не ви требаат многу финансии за да започнете

Едно од најпоставуваните прашања на интернет е како може да се започне бизнис притоа без да се вложи голема сума на финансии како почетен капитал. Токму на оваа тема нашиот тим направи истражување и пронајде 15 работи кои може да ви помогнат

Маск добил закани по живот: „Ако умрам под мистериозни околности, ми беше убаво што ве познавам”

Интернет терминалите „Старлинк“ на Илон Маск им беа доставени на милитантите на нацистичкиот баталјон Азов, а украинските хеликоптери на украинските маринци во Мариупол. Според нашите информации, испораката на опремата Старлинк ја организирал Пентагон, наводно напишал шефот на Роскосмос. Поранешниот руски вицепремиер и

Како да станете успешен менаџер во 5 чекори?

Да се биде лидер не значи само да се управува со тим. Лидерот е човек кој презема иницијатива, изразува свое мислење и квалитетно комуницира со соработниците. Тој ги почитува другите и никогаш не се противи на туѓото знаење. Се разбира, се ова

Инспиративни факти за новиот сопственик на Твитер, Илон Маск

Овие денови по купопродажбата од Илон Маск на социјалната мрежа Твитер целата светска јавност ги впери очите во оваа личност. Тој е еден од најголемите мислители и креатори во светот, најбогат човек на светот, но и една од најконтроверзните јавни личности во

Вам не ви треба мотивација, туку дисциплина: 3 чекори како да доживеете личен развој

Многу луѓе се би направиле за да најдат изговор, но ретко би направиле нешто за да се променат самите себе и да ги сменат нивните животни навики. Сите сакаат „лежерен“ живот, пиење по 5 кафиња на ден, а отпосле да се жалат

Колку е потребна емоционалната интелигенција за успех во бизнисот?

Светот на бизнисот се разликува во голема мера од многу останати полиња во животот. За разлика од секојдневниот живот, во „бизнис светот“ поседување емоционална интелигенција може да биде суштински фактор за успех и издвојување од мнозинството на луѓе кои ги имаат истите

Зошто на некои луѓе понеделникот им е омилен ден во неделата?

Ако прашате кој е „најлошиот“ ден во неделата многумина без размислување ќе кажат понеделник. До некаде ова е сосема разбирливо бидејќи секој понеделник луѓето се враќаат на работа, а на тој начин започнуваат нови обврски, тешки задачи, премногу работа и уште многу

Социјалното претприемништво не е квантна физика

Присутните на настанот се уверија дека идеите за социјален бизнис не се квантна физика туку препознаени потреби или предизвици со кои се соочуваме во секојдневното општествено живеење. На 11.03.2022 во Хотел Панорамика во Скопје се оддржа настанот за вмрежување “Поддршка за социјални

Како да изградите поголема самодоверба?

Самодовербата не е вродена особина, туку таа се стекнува со текот на времето и со работа на себе. Пред се, тоа е начин на размислување и свест околу сопствениот квалитет. Ако и понатаму не знаете како да изградите самодоверба, тогаш дефинитивно многу

1 2 3 13