Брендови кои не ги знаете, а важат за најлуксузни во светот

Има детали на некое парче гардероба или аксесоар кои се препознатливи во светот на луксузот, и оние што разбираат знаат да го препознаат.

Најчесто тоа го правеле италијанските производители на брендови кои правеле високо квалитетни работи кои се пренесувале од колено на колено. Замислете, сега купувате некој модел на очила или сако, кое ќе траее години и години и ќе го носи вашето дете, а нема да ја изгуби модата и квалитетот.

Е тоа е веќе реткост. Затоа денеска ќе ви претставиме неколку симболични производители на одредени работи кои оставиле траен белег за одредени парчиња.

Valextra

Ова може да ви изгледа како секојдневен држач на картички. Но, не се така обично. Ова е држач изработен од Valextra компанија основана 1937 година како производител на производи од кожа. Погледнете поблиску на сликата и ќе ги забележите рабовите, кои се направени рачно, користејќи шкурка и потоа се третираат со три слоја лак “Коста”, специјална формула направена единствено за Valextra. Овие мали кожни предмети како што е ова, исто така, се подложени на пирографија на мастило  за да се обезбеди дополнителна процут и финост. Уште не сте убедени? Проверете ги единствените односно уникатни цифри на секој производ и ќе сфатите за што станува збор и коиј занаетчија го работел токму вашиот продукт.

Pineider

Ако занаетчиството оди рака под рака со традицијата, тога не барајте подалеку од Pineider, најдобриот бренд на занаетчија кој прави уникатни единствени канцелариски материјали и средства за пишување.  Компанијата е основана во 1774 година во Фиренца Пјаца дела Сињорија и соработува со занаетчии во Тоскана. За навистина да го видите наследството на брендот на дело, треба да погледнете еден од неговите производи. Овој елегантен комплет за канцелариски материјал Милано доаѓа со граници во боја на рабовите на своите пликови, чаршафи и картички. Сега тоа е со максиламно внимавање на деталите.

L.G.R

Л.Г.Р е основана откако нејзиниот сопственик г-дин Лука Гнеки Русконе открил кутија со очила за сонце во продавницата за оптика на неговиот дедо. Овој човек важи за еден од најголемите италијански мајстори  кој ги има создадено авијатичарските очила, направени од рачно полиран италијански ацетат на целулоза. Златната буква обично се применува со ласери, но во овој случај тоа се прави рачно, што вклучува греење на месинг кои поминуваат низ златна фолија и завршуваат со втиснување на логото во рамките.

Missoni Home

Дали некогаш сте виделе и осетиле плетено Мисони и сте се запрашале како да го опремите вашиот дом со овие неповторливи дезени? Само еден поглед на овој рачно плетен килим со pedакард во Риохача од Мисони Хоум нè тера да сакаме целосно да ги направиме нашите ентериери. Техниката acакард го користи основниот метод на ткаење со минување на ткаенини (хоризонтални) навои над и под искривени (вертикални) навои за да се изгради мрежа со крстови. Сепак, тој исто така користи предодредени модели на ткаење и повеќе обоени нишки одеднаш за да изгради сложен дизајн со суптилна текстура, оставајќи ви го речиси завршниот облик на таписерија што можете да го видите овде.

E.MARINELLA

Семејниот бренд Е.МАРИНЕЛА со седиште во Наполи прави вратоврски со употреба на свила измиена во вода од вековно езеро богато со минерали, за уникатен сјај што едноставно нема да го добиете со машина. Неговите вратоврски се испечатени со свилен екран рачно, а потоа се загреваат со пареа за да се постават боите, пред да се омекнат со машини што се користат стотици години за да се „допре“ свилата. Кога ќе ја носите оваа вратоврска со цветни отпечатоци од свила, ќе додадете традиција и квалитет кој е врвен и уникатен во вашата облека.

Massimo Alba

Ако сакате да знаете колку далеку ќе одат квалификуваните занаетчии што се појавуваат во нашата колекција на италијански Мастерс за производство на парчиња што се навистина уникатни и вредни за инвестиции, овој џемпер од кашмир од Масимо Алба треба да одговори на вашето прашање. Кашмирот е обоен во врзани бои со пигменти пред да се исчетка со нараквици – исушени трпки – за да и се даде извонредна мекост на облеката.

De Petrillo

За сако или одело кое е рачно изработено и е најдобро на светот ве праќаме кај еден господин кој ги усовршува своите вештини во кројачката индустрија повеќе од 30 години. Истоимената марка на г-дин Бенедето Де Петрило е позната по своите костуми, но и бомбер-јакните, изработени со исто ниво на детали, синоними на наполитанскиот крој. Овој човек има неверојатни рачно изработени копчиња, кои нема да се појават наскоро.

Valstar

Јакна направена во велур, претрпе процес на сончање што датира од камено време. Јакната е обоена во буриња и нежно подмачкана со животински и растителни масла за да и даде мекост и исполнетост. Постојат повеќе од 15 различни фази на процесот, но најважните и деликатни третмани се чистење на кожата, фаза на боење и последователно сушење. Тоа носи целосно ново значење во поимот „работна облека“.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА: Италијански брендови кои мора да ги знаете

Leave a Reply

Your email address will not be published.