Врвен стилски водич за мажи

Во општеството често можете да ја слушнете реченицата „не судете книга според корицата – а мажот според неговиот стил“. И покрај тоа, се чини дека повеќето луѓе не го следат тоа правило. Грижата за вашиот изглед не само што ќе направи да се чувствувате подобро, туку ќе ви помогне да ја зајакнете вашата самодоверба, да се издвоите од толпата и да ја заслужите почитта на другите.

Стилски совети за мажи – безвременски парчиња

Факт е дека никој не сака секогаш да ги следи сите правила. Кога станува збор за стилот – правилата постојат за да се прекршат – без разлика колку звучи клише. Стилот е лична работа за секој од нас, но постојат упатства кои, доколку се следат, можат да му помогнат на секој маж да се облече што е можно подобро.

Ви препорачуваме да инвестирате во безвременски парчиња. Трендовите доаѓаат и си одат, но класичните парчиња секогаш остануваат во мода. Пронаоѓањето облека што ќе го издржи тестот на времето е клучен чекор за добро облекување. Најдобро е да изберете парчиња во неутрални бои и оние кои немаат премногу мотиви. За беспрекорен стил, одлучете се за неколку обични маици, дуксери и скроени костуми. Блејзерите, костимите и чевлите се одличен избор за модерниот маж, пред се затоа што одговараат на различни прилики и убаво стојат на сите.

Носете костум што ви стои

Слободно може да се каже дека добро скроениот костум изгледа фантастично на секого. Без разлика дали работите во канцеларија или ви треба за некој посебен настан, не можете да погрешите со добро поставените свечени парчиња. За безвременски изглед, ви предлагаме да изберете потемни бои како црна, темно сива или тегет. Постојат многу различни типови на одела од кои можете да го изберете најдобриот, но понекогаш е добра опција да комбинирате блејзер и фармерки. За да добиете добра форма, костумот можете да го однесете и кај кројач, кој ќе се погрижи да изгледа како да е направен само за вас. Од моментот кога ќе го совладате ова суштинско парче облека, ќе ја совладате секоја соба во која ќе влезете

Блејзер

Не мора да имате свечен настан за да носите блејзер. За разлика од сакото кое е дел од костум, овие парчиња не мора да имаат долен дел што целосно одговара на нив. Под нив можете да носите кошула или маичка, додека за панталони можете да изберете чино модел, а сето тоа да го комбинирате со патики за опуштен и секојдневен изглед.

Можете да го подобрите вашиот зимски изглед со избирање волнен блејзер кој ќе го носите со фармерки и џемпер или желка по ваш избор. Не е важно како одговарате на блејзерот, ова парче секогаш може да ви помогне да создадете софистициран и опуштен изглед во секоја сезона.

Инвестирајте во добар часовник

За мажите, часовникот може да биде уметничко дело. Затоа, време е да се почестите со квалитетен рачен часовник. Овој моден додаток е лесен начин да ја подигнете вашата комплетна облека на следното ниво. Не само што се функционални и практични, туку и не паѓаат премногу во очи. Откако ќе го пронајдете оној кој совршено ви одговара, нема да сакате да го соблечете. Без разлика дали се работи за минималистички или Rolex, наоѓањето на вистинскиот часовник може да ја зголеми вашата самодоверба и да направи да изгледате прекрасно за неколку секунди.

Добрите чевли прават добар човек

Чевлите се важни – можеби најважното парче во машката гардероба. Покрај изборот на добар аутфит, важно е да инвестирате и во неколку квалитетни пара чевли. Кога станува збор за чевли, се е до возраста, начинот на живот или личниот афинитет. Не е важно каде одите, бидејќи секогаш е важно да имате пар квалитетни чевли. Не само што чевлите ќе ја разубават целата ваша комбинација, туку и ќе им дадат важна поддршка на вашите стапала и ќе ви помогнат да одржувате добра рамнотежа. При изборот на пар, треба да изберете оној кој ќе одговара на различни прилики, како класични чевли од темно кожа или чизми челзи. Носењето кафени и црни тонови може одлично да се комбинираат со други бои како крем, морнарско или други потрадиционални тонови, па можете да ги носите со се. За поопуштени денови, добрите патики можат да бидат многу модерен и тренди избор кој ќе ви овозможи удобност во текот на целиот ден.

Одржувајте ги додатоците на минимум

Модните додатоци можат или да го подобрат или влошат вашиот изглед. Меѓутоа, штом ќе најдете нешто што го сакате, ќе сакате да го носите со секоја облека што ја носите. Некои од клучните парчиња се очилата за сонце и добар часовник. Доколку не одите на некој настан кој е премногу формален, монотонијата можете да ја разбиете со чорапи кои имаат принт или се во необична боја. На тој начин можете да внесете малку личен израз во целиот изглед. Едноставните работи како вратоврската можат да го спојат целиот изглед без да изгледате како да сте претерале.

Препознајте се

Стилот треба да ја одразува вашата личност, што ве инспирира и како сакате да ве гледаат. Ова можеби звучи обесхрабрувачки, но не мора да биде. Започнете со истражување – погледнете ги социјалните мрежи за инспирација, а ако сакате луксузни брендови, можете да се обратите и до официјалните едиторијали за да ги најдете парчињата што најмногу ви одговараат. Експериментирајте малку, ризикувајте и внимавајте на нешто што ќе ви привлече внимание.

Брендовите што ќе изберете да ги носите го покажуваат и вашиот личен вкус. Дури и ако вашиот плакар не е полн со дизајнерска облека, секогаш е добро да имате неколку омилени брендови кои можат да направат да изгледате стилски на момент. Кога купувате луксузна облека, не мора секогаш да избирате екстравагантни парчиња, но затоа секогаш можете да носите класични кои секогаш ќе бидат во тренд.

Облечете се според настанот

За секоја облека постои вистинско време, па затоа е важно секогаш да имате план Б за деновите кога ви треба свечена гардероба. Без разлика дали одите на важен настан како свадба, ручек со пријателите, вечерен коктел или деловен состанок, постојат одредени правила што треба да ги следите. Ако одите на настан каде вратоврската е важен дел од облеката, можете да се одлучите за смокинг или триделен костум. За порелаксирани прилики, не можете да погрешите со добар пар фармерки, маица и витка јакна. Не заборавајте дека smart-casual и business casual се две различни работи. Само не заборавајте да го проверите дресот со настанот пред да се појавите.

Очилата не се само за вид

Очилата се парче кое не мора да служат исклучиво за заштита на вашите очи од силните сончеви зраци или за помош на вашиот вид, туку може да комплетира цела облека. Ако не ви е лесно да најдете пар кој добро ви стои и во кој се чувствувате добро, многу е важно да го одредите обликот на вашето лице. Без разлика дали имате тркалезно, квадратно, правоаголно лице или лице во форма на срце, секогаш има нешто што ќе ви изгледа убаво. Изберете бои кои ќе ја надополнуваат секоја сезона, како класичната „школка од желка“ или едноставна црна рамка.

Внимателно бирајте јакни и палта

Кога времето станува постудено, важно е да се разбере концептот на слоевитост. Се разбира, ако земете зимско палто, тоа може да ја заврши работата во студените денови, но на прв поглед не изгледа толку интересно. Обидете се да вклучите плетени желки, дебели фланелни кошули и капут во вашиот дневен изглед. Експериментирајте со различни комбинации и користете различни текстури и бои за да создадете контрасти

Leave a Reply

Your email address will not be published.