Еве што треба да носите доколку одите на Вимболдон (ФОТО)

Ах, Вимблдон. Тие тревници, зрели јагоди и само мал дел од домашните таленти кои го кршат срцето. И, барем оваа година, блескаво сонце.

Затоа што Шампионатот, и покрај сиот шампањ што тече слободно и британската врева на летото, има еден од најстрогите кодекси на облекување во спортскиот календар. За среќа, модните медиуми знаат на еден префинет начин да помогнат. Подолу детално го опишавме совршениот начин да ја облечете вашата облека во Ол Ингланд Клуб оваа година – и да направите да изгледа без напор како бекхендот на Ѓоковиќ…

Најдете лесен костум (не мора да значи лен)

Седењето на сончева светлина може да биде напорно. Но, во костум? Затоа, кога барате костум соодветен на Вимблдон ова лето, ќе сакате да ја најдете највеселата ткаенина што може да дише.

Но, лесните материјали не започнуваат и завршуваат со лен. Се разбира, ткаенината од лен е добар избор, но добро ќе се снајдете и во органскиот памук.

Обидете се да додадете некои наутички моменти

Звучи чудно, знаеме. Но, од неразбирливи причини, наутичкиот стил секогаш ќе предизвика бранови во тениските кругови. Без разлика дали станува збор за блејзер со копчиња од месинг или за едноставен, софистициран спој на морнарско и бело, додавањето на неверојатна поморска мода во вашата гардероба на Вимблдон ќе се погрижи да уживате во Централниот терен.

Носете вратоврска

Во последниве години, Вимблдон олабави некои од своите построги правила за стил. Но, иако кодексот на облекување можеби ја олабави својата контрола низ многу области на клубот Ол Ингланд, сепак носете го тој важен дел од џентлменскиот врат; вратоврската.

Leave a Reply

Your email address will not be published.