За вистински хедонисти, најдобрите печки за пица кои секој маж треба да ги има

Има ли јадење поубаво од пицата? Глобално конзумираниот, крајно сеприсутен оброк со маестрално тесто и дресинг, за жал, се смета за достоен за елитата само ако биде направена во жешка печка од тули на оној неаполски традиционален стил.

А, кога станува збор за домашно направената пица, крајниот резултат отсекогаш изгледал малку незабележителен, бидејќи стандардните кујнски печки, во целина, не се конструирани да им го обезбедат посакуваниот блистер вкус на вашите пици. Сепак, во последно време, се појавија преносливи печки за пица на отворено за да му помогнат на домашниот готвач да ги достигне своите долгогодишни соништа за врвна пица.

Значи, ако сакате нешто блиску до вкусот на Наполи, почнете да ги усовршувате техниките на месење, соберете го тој свет асортиман на состојки – домати од Сан Марзано со дебела кожа, направени слатки од почвата на Везув; маслиново масло од јужно-италијански насади; неколку парчиња миризлив босилек; и рачно искинати парчиња буфала моцарела – и направете маестрална пица на која ќе ви позавидат вашите гости.

Ooni Karu 16 Multi-Fuel Pizza Oven

Прва опција од Оони. Всушност, ова е единствената печка за пица која е официјално „Препорачана за домашна употреба“ од вистинската и преподобна „Associazione Verace Pizza Napoletana“.

Скромна е, многу разноврсна и работи на дрво, јаглен или плин (ако го купите вистинскиот додаток), рерната може да достигне високи температури за 15 минути. Има врата на рерната со шарки со технологија „ViewFlame™“ за зголемување на видливоста и монтиран дигитален термометар за прикажување на точната температура на рерната. Цената е околу 700 евра.

DeliVita ‘The Olive Green Oven’

Малку поскапото парче, „The Olive Green Oven“ од DeliVita е само една од опциите на брендот. Самата печка – маса на дрва со рачно изработена глинена композитна обвивка и огноотпорна камена основа – останува иста, но има јак спектар на смели бои за избор, вклучувајќи ги „The Chilli Red“.

Но, ние би препорачале помалку огнена боја како суптилна зелена боја која е совршена опција за секоја градина. Со тежина од 30 кг е идеално за оние со малку простор на отворено. Згора на тоа, опционалните додатоци се сон на секој кулинар или пица мајстор. Цената на оваа фурна е 1400 евра.

Igneus Ceramiko 600

Можеби најгрубата, подготвена и рустикална печка на нашата листа, „Ceramiko 600“ од Igneus изгледа како да сте ја подигнале директно од дворот на некоја традиционална траторија. Непропустлив на мразот и на екстремната топлина што е потребна за готвење пици, може да ви ја даде совршената кора за само 60 кратки секунди.

Тој прекрасен светло-црвен тон е создаден со помош на мешавина од песок и цемент, рачно излеани во компактна купола. И, ако сакате дополнително да го персонализирате или приспособите вашиот „Ceramiko 600“ – како додатоците на вашата препознатлива пица – опционален „Render Kit“ е достапен за да се осигурате дека вашата рерна уникатно се вклопува со остатокот од вашиот надворешен простор за готвење. Цената на оваа фурна е 1150 евра.

Gozney Dome

И, конечно, можеби најдоброто кога се работи за печка за пица и еден од најпопуларните во својата категорија. „Куполата“ од љубителите на пица Гозни е можеби најдобриот баланс на цена и моќ во категоријата.

И не е совршен само за пици. Благодарение на сериозен оддел за истражување и развој на Gozney, брендот зготви рерна што не може да се пече, чади, пареа или пече. Можете да креирате јадења супер брзо. И, со иновативната вентилација на воздухот, непобедливото задржување на топлина и „систем за вбризгување на пареа“ за да се обезбеди најкрцкава кора во бизнисот, тоа е рерната што вашиот двор ја заслужува. Цената е 1200 евра.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА: Куќа со невиден раскош

Leave a Reply

Your email address will not be published.