Италија и нејзината магија (ФОТО)

Италија – држава со неверојатна историја и извонреден начин на живот. Преубави предели кои се буквално за на позадина на вашите мобилни.

Сите овие поволности ја комплетираат и ја прават оваа прекрасна држава една од најпосетуваните во светот.

При нејзиното посетување, повеќето туристи групираат повеќе познати градови, како што се: Рим, Венеција, Фиренца и Милано. Но, постојат и мали, не толку познати гратчиња, кои во себе кријат магија.

Во продолжение ви ги претставуваме 10-те најубави мали градови во Италија кои навистина вреди да ги посетите:

1. Таормина, Сицилија

Има нешто волшебно во Таормина, градот на карпите на островот Сицилија.

Погледите на планината Етна и Јонското Море хипнотизираат, а античките урнатини и кафеави улици навистина умеат да го „украдат“ сечие внимание.

2. Вернаца, Лигурија

Вернаца е најстрмното и најромантичното гратче во Италија. Неговите улици се наредени со куќи во боја на пастелни бонбончиња и доволно „гелатерии“, односно мали симпатични продавнички за сладолед кои со сигурност нема да ве остават рамнодушни.

Иако погледот кон морето се појавува на секој чекор, најимпресивниот поглед ќе го доживеете во Белфорт, иконски ресторан за морска храна, сместен во замок од 11-ти век на врвот на пристаништето.

3. Белуно, Венето

Белуно е без сомнение еден од најубавите мали градови во Северна Италија.

Покрај неговите извонредни панорамски погледи, ќе наидете на прекрасен историски град, преполн со згради од времето на ренесансата и автентични цркви кои ќе го „украдат“ целото ваше внимание.

4. Соренто, Кампанија

И покрај недостатокот на плажи, туристите го сакаат Соренто, во кој изобилуваат карпите со поглед на океанот.

Стариот град е одлична основа за истражување на околните области – брегот на Амалфи на исток, Помпеја на север и островот Капри во подморницата.

5. Кастелучио, Умбрија

Сместено на стрмниот рид со над 5.000 метри надморска височина, Кастелучио е највисокото и најубавото село во планинскиот венец Апенини.

Селото е опколено со планини кои во зима се обелени од снег, а напролет, плодните рамнини цветаат со црвени афиони и темјанушки.

ФОТО: Unsplash

Leave a Reply

Your email address will not be published.