Како да го одберете вистинското пиво за вашиот омилен бургер

На 25-ти август се одбележа Националниот ден на плескавицата – еден од поубавите празници – и, како и секогаш, наздравуваме со нашите омилени бургери. Со бургер секако оди и добро пиво. Но, не секое пиво одоговара со секој вид на бургер, и треба да знаеме што да одбереме најдобро за да комбинираме за една неодолива комбинација.

Фините меурчиња на пивото прекрасно се комбинираат со хамбургери – ги подобруваат вкусовите на месото и ги намалуваат зачините. Така, во потрагата по врвното искуство на Националниот ден на плескавицата, дознавме од 3 светски пиварници кои од нивните квалитетни пива или лагер пива ќе ги спојат со некои од најпопуларните меса што се користат во бургерите.

За плескавица од говедско месо, пробајте Beavertown Neck Oil

За бургер со крцкаво пилешко месо, пробајте Duvel 6.66%

За чизбургер, пробајте Camden Town Off Menu IPA

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА: Кои се најскапите 5 пива во светот?

Leave a Reply

Your email address will not be published.