Како да се облекувате за вашата возраст (20, 30, 40, 50+)

Има одредено достоинство во облекувањето на секоја возраст, и има последици од кршењето на ова правило.

50-годишен маж со прекумерна тежина со седа коса облечен во шорцеви и графички маички честопати изгледа невкусно. Но, истото го прави и студентот кој присуствува на предавања во троделен костим.

Како треба да се облекува мажот за неговата возраст?

Совети за стил за млади мажи (возраст од 18-29 години)

Тело кое лесно се одржува во форма, и коса која сеуште не е седа, експлицитно се изразува на модните писти. Освен физичките предности, „младиот“ изглед се дефинира и со експериментирање, разновидност што се однесува на традиционалниот изглед. Сепак, знаејќи кога да експериментирате и кога да се вратите на безвременските, сигурни опции станува сè поважно како што поминуваат годините. На момче од 19 години за на факултет е многу помала веројатноста дека ќе му треба костим да го носи самоуверено, отколку на професионален маж од 40 години.

Експериментирајте и пронајдете го вашиот стил

Кога ќе составите облека, сакате да се стремите кон изглед кој може да се опише со еден збор. Експериментирајте со парчињата облека излезете од вашата комфор зона и досадното секојдневие и пронајдете ја совршената слика за себеси. Еден ден облечете се во кошула, панталони , а следниот ден префрлете се на светли сомотски панталони со маица и тексас јакна.  

Ако имате додадете привлечен аксесоар, така им давате до знаење на луѓето дека имате самоконтрола и свој стил. Додатоци со остар изглед значи дека дури и ако на постарата генерација не и се допаѓа вашиот избор, тие мора да признаат дека тоа е стилски.

Како што излегувате од училиште и влегувате во светот на бизнисот, потребата за конзервативни панталони, кошули и блејзери се зголемува. Барем еден вистински костум станува нешто како неопходност, за интервјуа, ако ништо друго. Доброто вклопување и вниманието на основите се клучни за да изгледате како возрасен маж, а не како ученик во стариот костум на вашиот татко.

Совети за стил за професионалци (мажи од 30-54 години)

Професионалниот стил не се случува преку ноќ, но во животот на секој маж, постои преодна точка. Од човек кој пробува различни кариери и експериментира со животот, станувате некој кој има прилично добро смислен пат и планира да продолжи да работи на него. Модата се менува соодветно.

Слободните денови и вечери не се целосно слободно време за повеќето вработени мажи. Никогаш не знаете на кого ќе налетате, а изгледот сè уште е важен.

Подигнете го стандардот

Пар фармерки се во ред (особено темни), но треба да имате исто толку памучни панталони. Разновидните бои ве одржуваат разновидни, но и облечени.

Кошулите треба да го добијат истиот третман. Штом ќе ги надминете 30-те, навистина нема место за маички надвор од вежбање и физичка работа. Време е да покажете малку зрелост. Вашите аутфити речиси секогаш би требало да бидат нешто што би изгледало добро ако над нив фрлите спортска јакна.

А кога веќе зборуваме за тоа, на професионален машки плакар му требаат лежерни јакни. Заострената форма ќе му одговара на вашето тело, а со зголемувањето на формалноста, ќе им покажете на сите дека можете да си дозволите добро да се облекувате за задоволство, но и за бизнис.

Умерено со боите

Како што ќе стареете и ќе се смирите малку во животот, ќе сакате да го намалите тонот. Тоа не значи дека треба да престанете да носите различни бои. Всушност, професионалната гардероба не треба да се држи до сините и сивите бои. Истражете ги кошулите, јакните, па дури и панталоните во пригушени, но богати бои како бордо и ројал зелено. Или, пробајте пастели како корално розова и тиркизна. Секоја од овие палети на бои го претвора потенцијално основниот изглед во нешто уникатно.

Затоа, планирајте да одите мал чекор подалеку од „кодексот на облекување“ на вашето работно место, без разлика дали тоа е официјален збир на правила или не. Ако сите веќе се во костуми и вратоврски, инвестирајте во добри кошули и вратоврски.

Совети за стил за зрели мажи (возраст 55+)

Кога ќе наполните 40 години, луѓето очекуваат да го сфатите животот прилично сериозно. Исто така, стареете доволно за да почнете да гледате навестувања за старост во тоа како луѓето се однесуваат со вас, особено ако барате нова работа.

Облекувањето во зрели години значи да се најде рамнотежа помеѓу достоинството и сталоженоста. Безвременските стилови се повеќе ви се пријатели; не толку модата заснована на трендови што бледнеат внатре и надвор. Исто така, време е малку да се поедностави, оставајќи ги сложените детални облеки на помладите мажи и избирајќи ја едноставната елеганција секогаш кога е можно.

Секојдневна облека за зрели мажи

Ако не сакате да ве земат за пензионер со фиксен приход, не се откажувајте од вашиот секојдневен стил.

Една од радостите на староста е тоа што повеќе не изгледате како да се трудите премногу ако носите костум за забава или сте единствениот маж од толпата кој носи џемпер.

Кога не сте расположени за костум, наместо тоа одете на панталони и спортска јакна.

Клучното нешто што треба да се избегне е сè што мириса на мрзеливост, наместо да се проучува лежерност. Сакате да ве гледаат како лидер, ментор и човек со мудрост. Вашите облеки треба да изгледаат како да им треба малку размислување и работа. Покажете им на тие млади мажи дека имате уште многу да ги научите.

Вклучете повеќе додатоци

Изненадувачки е колку одлични парчиња облека, некои мажи никогаш не се мачат да носат. Капи, ракавици, шалови, манжетни – тоа се префинетоста што еден постар господин може да ги користи во својата секојдневна гардероба.

Додека помладите момци можеби изгледаат преоблечени, вие ќе изгледате како ВИП гостин.

Додадете енергија

Колку сте постари, толку повеќе луѓе ќе сакаат да се преправаат дека сте невидливи.

Не дозволувајте им!

Носете го необичното како памучни или ленени панталони со светли бои за да преминете од „стар британски газда“ до „урбан софистициран господин“.

Средината на четириесеттите и нагоре,  е исто така возраста на која конечно станува прифатливо да се носат забавни, разиграни вратоврски. Скршете го стереотипот дека постарите мажи се мрачни и резервирани. Ќе предизвика насмевка на лицата на луѓето кога ќе ве погледнат, и тоа е секогаш позитивна работа.

Што и да е потребно за да ги потсетите луѓето дека сте таму и, доколку е потребно, дека сте постари и помудри од нив. Дури и она што го носите во вашите џебови може да ви помогне овде. Младите во денешно време се импресионирани кога постар маж добро облечен, во неговите 60-ти ќе извади паметен телефон.

Деловна облека за зрели мажи

Бизнисот е сосема поинаков свет за постарите мажи. Ако доаѓате на нова работа, ќе биде важно да докажете дека можете да бидете во чекор со помладите работници; ако сте одговорни за вашите сопствени вработени, од витално значење е да покажете гравитација и мудрост.

За среќа, деловните костуми никогаш не изгледаат подобро отколку кога се во комбинација со сива коса.

Ако носите костум за сериозна и формална работа, тоа треба да биде темно, трезвено и воздржано.

Помалку е повеќе,  и секогаш воздржана елеганција е клучот. Добри ткаенини, фини костуми и додатоци треба да изгледаат убаво, достоинствено и удобно.

Прифатете ги новите можности да пробате различни стилови како што стареете. Не плашете се целосно да го промените вашиот стил додека се движите од една деценија во друга.

На крајот на денот, секогаш имајте на ум да се забавувате со боите и парчињата облека, да се сакате и останете верни на себе и да користите облека за да ја претставите најдобрата верзија од вас. Бидете самоуверени – чувствувајте се младешки/зрели како што изгледате!

Leave a Reply

Your email address will not be published.