Како да се облекувате како Џани Ањели

Љубител на најдобрата уметност и најбрзите автомобили, Џани Ањели беше, едноставно, и остана еден од најстилските мажи во историјата. Со својата духовитост, ѓаволски шарм и нестварен стил, најстариот син на италијанскиот индустријалец Едоардо Ањели и принцезата Вирџинија Бурбон дел Монте го добил името по неговиот дедо Џовани Ањели: кој бил основач на Фиат.

Ањели, или „L’Avvocato“ („Адвокатот“), го презеде Fiat во 1966 година. Тој се движеше во кругови на џет-сет и водеше гламурозен живот преполн со бурни забави, елегантни јахти, брзи автомобили и луксузни вили. Но, неговиот вечен отпечаток е втиснат не само во светот на бизнисот или раскошот, туку и во светот на стилот.

Беспрекорниот вкус и (често ексцентричниот) стилски избор на Италијанецот продолжуваат да влијаат на господата ширум светот денес, од неговата добитна комбинација на извонредно скроени класични костуми до оние лични допири на „sprezzatura“. Еве како да го добиете изгледот на Ањели…

Прво, проверете дали вашето кроење е како што треба

Ањели често беше виден во беспрекорен костум; не е непознат за италијанското кроење. Неговиот потписен бренд на избор беше иконата Caraceni, со типично широки ревери на италијанско кроење и слабо тенок фит. Неговите додатоци, исто така, беа непрекинато елегантни – координирани џебни марамчиња, вратоврски и убави кошули.

Ако сакате да го имитирате изгледот на Ањели, оваа волнена фланелна јакна од костум, учтивост на Canali, е совршено место за почеток. Нејзината италијанска изработка е по срцето на Ањели; а тој волнено-фланелен материјал му дава посветло чувство, па може да се носи во текот на летото.

Купете си убава вратоврска и носете ја надвор од центарот

Толку многу од стилот на Ањели произлезе од ноншалантниот, без напор начин кој го негуваше. Една особено беше интересна, а тоа беше неговиот опуштен пристап кон вратоврската. Постојано малку надвор од центарот, овој личен допир го додаде точниот став на „ѓаволот може да се грижи“ за неговите инаку елегантни ансамбли.

Инвестирајте во тексас кошула во западен стил

Изгледот на Ањели без должност беше завиден исто како и неговата свечена облека. Едниот потпис беше кошула во западен стил – секогаш носена со привлечно чувство за став и соодветни тексас фармерки. Ањели, беше прв кој го донесе изгледот со двоен тексас во Европа и, како што знаеме, тексас кошулите се попрефинети отколку што мислите…

Збогатете го изгледот со добри фармерки

Што друго би можело да дојде следно? Ако сакате да го следите стилот на Ањели, ќе треба да го додадете „двојникот“ на вашиот тексас. Тоа не значи дека „L’Avvocato“ исклучиво ги носеше фармерките со кошула во западен стил. Повремено, италијанскиот бизнисмен ги спојуваше своите американски фармерки со остро исечени кошули или блејзери.

Задолжително носете го часовникот преку манжетната

Иконата не е ништо без негово лично обележје. Една од најистакнатите на Ањели беше неговата навика да го носи својот рачен часовник преку манжетната. Тоа беше трик за заштеда на време – амбициозните претприемачи, имајте предвид – бидејќи бизнисменот тврдеше дека никогаш немал време да ја свитка манжетната за да го открие времето. Стил и ефикасност во едно гламурозно пакување? Ќе го прифатите или не останува на вас.

За Џани Ањели и неговите автомобили прочитајте тука

Leave a Reply

Your email address will not be published.