Како да се ослободите од болки во грбот?

Се будите од досадна болка во долниот дел на грбот. Стапнувате на подот, станувате, а болката експлодира. Одите до тоалетот и ги четкате забите, боли убива, и додека се наведнувате нанапред за да ја плукате пастата за заби, ја поддржувате тежината на мијалникот со рацете затоа што, искрено, ако не го правите тоа е агонија која оди од колена. Како што одминува денот, болката се смирува – иако се појавува во повеќе несоодветни моменти – и пред да сфатите, следното утро се будите во кревет и ја повторувате целата работа одново.

Како што често се споменува, пандемијата доведе до зголемени нивоа на стрес и анксиозност и до сомнителни постурални навики од работа од дома. (Наведнат на софата со свиткан врат нанапред, нели?) Па, што можеме да направиме за тоа? Продолжи да читаш и ќе дознаеш.

Горниот дел на грбот

Најчестиот проблем што докторите го гледаат кај своите пациенти кога станува збор за горниот дел од грбот, е она што се нарекува „мобилен телефон“. „Ова е местото каде што гледате надолу, на екранот, подолг временски период“, вели тој. „Дисковите во вратот се испакнати и создаваат лизгачки диск, што потоа предизвикува иглички во рацете и болка надолу во рацете“.

Најдобар начин да го поправите вратот, е да го подигнете екранот така што неговата средина е во висина на очите. Ова му помага на вашиот врат да одржи неутрална положба. Грифитс, исто така, советува да инвестирате во стоечко биро за да можете да стоите барем 50 проценти од времето, овозможувајќи различни пози во текот на денот. Згора на тоа, корективна програма за вежбање која ги зајакнува и стабилизира вашите мускули на јадрото и ги повлекува рамената наназад – за да ја поттикне висината во вашето држење – ќе помогне да се спротивстават на ефектите од текстуалниот врат или искривување поради телефоните.

Дали треба целосно да го отфрлите столот и да стоите цел работен ден? За Грифитс, трошењето половина од вашето време во седење и половина од вашето стоење е добар сооднос за цел – еден час вклучен, еден час одмор.

Средниот дел од грбот

Болката во средниот дел на грбот – или торакалниот ‘рбет – е поретка отколку во горните и долните области. Она што докторите го гледаат често , сепак, е заокружување на средината на грбот – особено кај мажите.

„Сите ние сакаме да ги гледаме мускулите на огледалото во теретана. Значи, луѓето ќе трошат несразмерно време при притискање на клупата, летање на градите, седнување – сè што ве заокружува и наведнува нанапред, затоа што тогаш изгледате повеќе навлечени“.

Резултатот е нерамнотежа во вашиот ‘рбет, што ви го дава квазимодо изгледот на теретана, кој потоа се влошува со седење на вашето биро цел ден и зајакнување на тие лоши навики. За да се балансира нерамнотежата, се препорачува да го проширите ‘рбетот наназад преку валјак од пена и да ги истегнете флексорите на колкот и пекторалните мускули. Ако сте во теретана, поминувајте повеќе време правејќи вежби за влечење за да ги отворите градите и да го зајакнете грбот.

Долниот дел на грбот

Според докторите, болката во долниот дел на грбот е најчестиот тип на болки во грбот – нешто што повеќето од нас ќе го искусат во нашите животи во одреден момент. „Има две главни работи што тргнуваат наопаку со долниот дел на грбот“, вели тој. „Првиот е сличен на вратот, каде што имате испакнат диск. Правите премногу свиткување напред, свиткување, седење на софата, седење во автомобили. Тоа ви дава ишијас, создавајќи силна болка.

„Другата работа е што зглобовите во грбот – фасетните зглобови – малку се компресираат кога седнувате и не се движите доволно. Помеѓу зглобовите имаме синовијална течност, која делува како лубрикант. И кога ги компресираме нашите задни зглобови, оваа течност престанува да се произведува, што предизвикува лепливи зглобови. „Завршувате со иритација на зглобовите на фасетите“, вели Грифитс. „Зглобовите ви се воспалуваат, предизвикувајќи голема, остра болка и завршувате со мускулен спазам“.

Како да се справите?

„Ти“, вели докторот, „си професионален седач“. „Твоето тело не знае што правиш како новинар, знае дека си гледач. Треба да тренирате за да го поправите тоа и да се спротивставите на негативните ефекти од вашите секојдневни активности со вежби и навики кои ќе ви ги дадат убавите здрави зглобови и мускули“.

Спиењето, исхраната, тежината и нивото на стрес имаат влијание врз болките во грбот. Потрудете се да ги поправите. Но, ако ги сфатите овие работи и сè уште ве боли, одговорот е, изненадувачки, многу едноставен: движете се повеќе.

„Зголемете ја вашата активност во позадина“. „Зголемете ја подвижноста во клучните области како што се вашите флексори на колкот.

Ако правите вежби секој ден, како четкање на забите, вашите зглобови на ‘рбетот ќе се движат добро и дека „ќе бидете подредени во поголемиот дел од вашиот живот“. Потребни се само 30 секунди од секоја вежба.

На крајот на краиштата, сè е за мешање на работите. Има една изрека: „твојата следна поза е твоето најдобро држење“. Што значи, немојте само да седите или стоите како робот – без разлика колку е добро вашето држење. Бидете постојано во движење. „Поставете го алармот на секои 30 минути за да ве потсети да го промените вашето држење“. „Ако зборувате на телефон, одете на прошетка. Секогаш кога одите во тоалет, направете нежни истегнувања. Разновидноста е најдобрата опција“.

ФОТО: Unsplash

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА: Неколку работи кои ќе ви требаат за свеж почеток на работа

Leave a Reply

Your email address will not be published.