Како да ја усогласите вашата вратоврска со вашиот костум

Скромната, ноншалантна вратоврска неколку години наназад како да ја заборавивме. Прво дојде заклучувањето, а нашите вратоврски останаа да висат. Потоа дојде револуцијата- работа од дома, кога тие повторно останаа да висат на нашите закачалки, а работевме облечени во пижами, евентуално со некоја кошула за оние зум состаноци кои ги имавме.

Но, работите се подобрија. Со оглед на тоа што современиот човек конечно се враќа во канцеларијата и се обидува уште еднаш да го одвои својот дом и работниот живот – вратоврската повторно е во корист на формалната облека. За жал, помина толку долго што многумина од нас ги заборавија дури и основните правила на додатокот. Затоа, за да се осигураме дека нема да се заплеткате во етикетата на вратоврските, напишавме неколку упатства за да гарантираме дека секогаш сте совршено во склад со вашето одело и кошула.

Прво, концентрирајте се на боите

Да почнеме едноставно, од боја. Општо правило кога станува збор за избор на совршена вратоврска е дека вашата вратоврска секогаш треба да биде потемна од вашата кошула. На овој начин, ќе се истакне на вашите гради и ќе го привлече вниманието и фактот дека сте го направиле тој дополнителен напор. Инаку која е поентата во врзувањето на вратоврската ако таа избледи во позадината со кошулата?

Усогласувањето на бојата на вашата вратоврска со вашиот костум е малку комплицирано. Треба да се обидете да најдете вратоврска што одговара на живоста и тонот и на вашето сако и на панталоните. Тоа не е тешко правило, ако вашиот костум е светло обоен, вашата вратоврска сепак треба да биде потемна. Затоа, не заборавајте дека вашата вратоврска секогаш треба да биде комплементарна. Тоа е додаток, не е главната атракција.

Ако сè друго не успее, а не можете да го усогласите тоналитетот на вашата вратоврска со вашиот костум, само најдете слична боја. Ако вашиот костум е кралско син, одлучете се за морнарска вратоврска. Ако вашата кошула е зелена, одете по шумско зелена вратоврска. Држете се до истата боја – иако во различни нијанси – и нема да погрешите.

Не користете шаблони

И мислевте дека боите се застрашувачки. Отпечатоците и шарите воведуваат сосема ново гнездо на неволји за бирање на вратоврска. Бидејќи внесувањето повеќе нијанси и дизајни во еден додаток – било да е ова преку точки, ленти, или што и да е – го прави целиот процес многу потежок. Но, сепак може да вреди.

Може да имате кошула со дезен и вратоврска со дезен, или вратоврска со дезен и костум со дезен, но никако сите три. Наместо тоа, изберете тесен, суптилен модел за да го играте безбедно и софистицирано.

И, трето, држете се до еден стил. Ако вашиот костум е со риги, одете на вратоврска со риги. Ако вашата кошула е тесна, одлучете се за карирана вратоврска. Не мешајте.

Погрижете се за ширината

Следно, на еден од помалку разгледуваните аспекти на изборот на вратоврската, а тоа е ширината. Склони сме да се натрупаме за дезени или да ги носиме нашите одлуки врз основа на бојата, но пропорциите на вашето одело и вратоврска се исто толку важен дел од оваа сложувалка за свечена облека.

За среќа, по сите исклучоци во другите оддели за вратоврски, ова е прилично едноставно. Ако вашиот костум е тенок и кроен, одете на потенка вратоврска. Ако е со широк ревер или со двојно закопчување, одете на нешто пошироко, за да не се изгуби во бомбастичната мешавина. Колку е „поголем“ вашиот костум, толку вашата вратоврска треба да биде поширока. Едноставно.

Внимавајте на материјалите

И, конечно, поклопете ги тие материјали. Бидејќи текстурата е сè, дури и најдоброто совпаѓање на бои ќе се распадне ако сте одбрале да носите плетена волнена вратоврска со костум од кожа. За поелегантни, поубави деловни костуми, одете на свилена вратоврска. Ако тоа е ленено одело подготвено за лето, одете на плетена или текстура памучна вратоврска.

Едноставно кажано, колку полежерно е вашето одело, толку полежерна е вашата вратоврска. Сјајните свилени понуди се наоѓаат на врвот на паметната вага, а лен или волна седат на другиот крај. Немојте да ве фатат како носите плетена вратоврска со вашиот најостар деловен костум и, обратно, чувајте ги вашите свилени пругасти додатоци подалеку од тешките волнени зимски костуми.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА: Бела кошула оди со сè, сивата ги неутрализира боите: Како да ја направите вистинската комбинација на бои?

Leave a Reply

Your email address will not be published.