Луксузна јахта која секој би ја посакал (ВИДЕО)

Медиумите во светот започнаа да пишуваат за новата играчка на милјардерот Бил Гејтс. Се работи за супер јахтата SINOT AQUA прва јахта која користи ќелии на водород за придвижување.

Спецификација и дизајн

Оваа лепотица чини 644 милиони долари и е долга 113 метри. Има пет палуби, а може да прими 14 гости и 31 член на екипажот, вклучувајќи го личниот тренер кој е вработен во теретаната на јахтата.

Има авангарден дизајн, со луксузен ентериер кој наликува на хотел со 5 ѕвезди, надворешен базен, и останати преубави работи кои со целост ја оправдуваат цената.

Клучни работи кои на сне освоија се големите прозори во спалната, многу светлина, и дрвени конструкции внатре. Во апартманите има голема бања, гардеробер, спа ценtar.

Како плови?

Со спојување на кислород и водород овој брод произведува енергија за своите мотори и пропелери. Холандскиот производител се надминал себеси. Се движи со брзина од 17 чворови или 32 км на час, а може да плови непрекинато до 6000 километри. Се очекува да се појави во водите во 2024.

ВИДЕО

Leave a Reply

Your email address will not be published.