Најдобри 5 машки парфеми за 2022 година

Секој маж сака да изгледа добро, да биде дотеран и да остави добар впечаток. Парфемот е дефинитивно производ кој освен неодолив мирис, го отсликува нашиот идентитет и карактер и како таков многу влијае на нашата самодоверба и расположение. Добриот парфем ни помага да бидеме забележани и запаметени од другите, па затоа е исклучително важно да се најде вистинскиот мирис.

Дали најдобрите машки парфеми мора да бидат скапи или може да се најдат по разумни цени?“ Ова е главното прашање кога се дискутира за најдобар машки парфем во годината, а во текстот подолу ние ќе го дадеме одговорот на оваа „вечна дискусија“.

Пред да започнеме, мора да напоменеме дека не постои единствен, најдобар парфем за мажи. Секој човек е различен и секој мирис е исто така различен, па исто како за вкусовите и за мирисите не се разговара.

Кога се обидувате да го пронајдете совршениот парфем, добро е да побарате совет од вашиот значаен другар или пријател. Некој кој добро ве познава најдобро ќе знае дали одреден парфем одговара на вашата личност.

Парфемот се носи за да се задоволи себеси и другите. Жените навистина сакаат мажи кои мирисаат убаво, а ние мажите го знаеме тоа, што е една од причините зошто парфемите се толку популарни.

За да ви го олесниме изборот, изработивме листа од 5 најдобри парфеми кои треба да се носат оваа година.

Најдобрите машки парфеми за 2022 година според нашиот избор се:

1 Armaf Club de Nuit Intense Man EDT

Armaf Club de Nuit Intense е најпродаваниот машки парфем во последната година. Многумина го опишуваат како Creed Aventus за помалку пари. Ако го игнорираме отворот, можеме да кажеме дека се идентични.

Parfem Armaf Club de Nuit Intense Man

Мирисна група: дрвенести зачинета

Горни ноти: црна рибизла, ананас, јаболко, бергамот, лимон
Средни ноти: јасмин, роза, бреза
Основни ноти: ванила, амбра, пачули, мошус

2 Montblanc Explorer EDP

Изразито машки, модерен мирис, се појави на пазарот во 2019 година. Ако сакате да мирисате поинаку од другите и да бидете забележани, Explorer е вистинскиот избор

Parfem Montblanc Explorer

Мирисна група: дрвенести ароматични

Горни ноти: бергамот, розова пиперка, мудрец
Средни ноти: кожа, ветивер
Основни ноти: амброксан, пачули, акигала дрво, зрна какао

3 Versace Pour Homme EDT

Versace Pour Homme е дефинитивно еден од најбезбедните и најомилените парфеми. Одлично за топлите летни денови, но може да се носи во текот на целата година.

Parfem Versace Pour Homme

Мирисна група: ароматичен фугер

Горни ноти: бергамот, нероли, лимон, мајска роза
Средни ноти: зумбул, мудрец, кедар, здравец
Долни ноти: мошус, зрна тонка, килибар

4 Davidoff Cool Water EDT

Davidoff Cool Water е ненадмината класика. Летен мирис кој секој љубител на свежи парфеми треба да го има во својата колекција.

Davidoff Cool Water parfem

Група на мирис: ароматична вода

Горни ноти: морска вода, нане, зелени ноти, лаванда, коријандер, калон, рузмарин
Средни ноти: сандалово дрво, јасмин, нероли, здравец
Долни ноти: мошус, мов, кедар, тутун, килибар

5 Creed Aventus EDP

Тешко е да се објасни, но овој мирис е како дрога. Колку повеќе го пробувате и носите, толку повеќе ви се допаѓа. И тогаш конечно сфаќаш дека на крајот на краиштата сите пофалби имаат смисла. Creed Aventus е навистина крал на парфемите.

Boca muškog parfema Creed Aventus pored crne kutije

Мирисна група: овошен чемпрес

Горни ноти: бергамот, црна рибизла, ананас, јаболко
Средни ноти: бреза, пачули, роза, јасмин од Мароко
Основни ноти: мошус, даб мов, ванила, амбра

За правилно да го осетите мирисот од овие парфеми нанесете го мирисот на вашата кожа, а потоа прошетајте и почекајте 15 до 20 минути за да видите како парфемот реагира на вас. Никогаш не купувајте парфем затоа што ви се допаднал на некој друг, бидејќи секој од нас развива различен мирис, кој зависи од многу фактори.

Како ви се допадна нашата препорака за машки парфем? Кажете ни во коментар кои се вашите омилени и дајте ни ги вашите предлози.

Leave a Reply

Your email address will not be published.