НОВИТЕ АВАНТУРИ НА ПРИНЦОТ НА КРАДЦИТЕ АРСЕН ЛУПЕН ВО ИЗДАНИЕ НА „АРС ЛАМИНА“

Вчера Џентлмен магазин“, во соработка со издавачките куќи од нашата земја, почна со претставување на нивните нови (па и постари) книги, т.е. изданија, кои во најголема мера ќе се однесуваат на машката читателска пубика, односно ќе бидат наменети за неа, со надеж дека ќе го привлечеме вниманието и на жените читатели. Книгите ќе можете да ги купите во нивните продажни места или да ги нарачате онлајн. Покрај тоа, наскоро ќе доделуваме и награди (книги) за вашата верност кон „Џентлмен магазин“. Затоа, следете нѐ. И читајте. Книгата е прозорец кон светот. Едновремено ги проширува видиците, исто како и веб-страниците. Ова е продолжение на вчерашната објава.

Серијалот за легендарниот џентлмен крадец Арсен Лупен од францускиот писател Морис Леблан неодамна беше збогатен со пет нови книги на англиски јазик, во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Станува збор за насловите: „Arsène Lupin: The secret of Sarek“, „Arsène Lupin: The eight strokes of the clock“, „Arsène Lupin: The secret tomb“, „Memoirs of Arsène Lupin: The Countess of Cagliostro“ и „Arsène Lupin: The Mélamare mystery“.

Во оваа едиција има вкупно девет книги, а претходно беа објавени „The extraordinary adventures of Arsène Lupin, gentleman-burglar“, „Arsène Lupin versus Herlok Sholmes“, „Further adventures of Arsène Lupin“ и „The confessions of Arsène Lupin“.

Принцот на крадците Арсен Лупен е еден од најпознатите книжевни ликови. Врз основа на карактерот на овој џентлмен, но и елегантен крадец, стриминг-сервисот „Нетфликс“ на почетокот на оваа година ја реализираше француската ТВ-серија „Лупен“ со Омар Сај во главната улога.

Писателот Морис Леблан (11 ноември 1864 – 6 ноември 1941) е роден во Руан, Нормандија, каде што го завршил своето основно образование. По студирањето во неколку земји и напуштање на Правниот факултет, се преселил во Париз, каде што почнал да пишува проза, криминални романи и раскази, кои во голема мера биле под влијание на писатели како Густав Флобер и Ги де Мопасан. Во својата кариера има објавено повеќе од 25 публикации, од кои најпознати се крими-романите со Арсен Лупен. Автор е на кратки раскази што ги објавувал во разни француски списанија, а исто така напишал два значајни научно-фантастични романи: Les Trois Yeux (1919) и Le Formidable Evènement (1920). Првата приказна за Лупен ја објавил во списанието „Же се ту“ во јули 1905 година. Поради големиот интерес, Леблан продолжил со објавување на серијата од приказни.

Во продолжение ви ги претставуваме содржините на новите пет книги од серијалот, кои се достапни во сите книжарници на „Литература.мк“ и онлајн, преку www.literatura.mk.

Arsène Lupin: The secret of Sarek

Во „Арсен Лупен: Тајната на Сарек“ дејството се одвива речиси целосно на измислениот остров Сарек во 1917 година, во кој Леблан вешто ги спојува криминалната фантазија и научната фантастика. Откако ќе го види своето име во неповрзан филм, една жена ги пронаоѓа трагите што ја водат до застрашувачка тајна.

Arsène Lupin: The eight strokes of the clock

Во „Арсен Лупен: Осумте удари на часовникот“ во Париз исчезнуваат шест жени, кои ќе бидат најдени една недела подоцна, обезличени, со отворени черепи. Врз основа на малкуте докази што ги има полицијата, претпоставува дека убиецот е жена и дека таа се подготвува да нападне повторно. Кога љубовницата на принцот Ренен ќе исчезне во една студена ноќ во октомври, тој се плаши дека таа ќе стане најновата жртва. Повеќето благородници би биле беспомошни да ја спасат пред да биде убиена, но Ренен е сојузник на Арсен Лупен, најголемиот крадец во светот, и ништо нема да го запре да го фати убиецот. Страшни суштества може да демнат во споредните улички на Париз, но ниту еден не е толку опасен или брилијантен како Арсен Лупен.

Arsène Lupin: The secret tomb

Во „Арсен Лупен: Тајната гробница“, по Првата светска војна, младите протагонисти формираа мала група на патувачки циркус, кој живееше во приколка и преживеа најдобро што можеше. Оваа трупа вклучува убава млада девојка, Дороти, танчарка на јаже, но, исто така, понекогаш и гатачка или екстра-луцидна гледачка, и четири млади момчиња кои ги земала и ги школувала како што може…

Memoirs of Arsène Lupin: The Countess of Cagliostro

Во „Сеќавањата на Арсен Лупен: Грофицата од Каглиостро“ Арсен Лупен се навраќа во раните дваесетти години и неговата прва љубов: Кларис Д’Етиге. Иако татко ѝ ѝ забранува да се среќаваат, тоа не го спречува Лупен да ја засака Кларис. Но, кога ќе најде докази на имотот Д’Етиге за заговор за убиство на жена, тој не може а да не биде вовлечен во трката што следува потоа, до легендарното богатство.

Arsène Lupin: The Mélamare mystery

„Мистеријата на Меламар“ (позната и како Мистериозната палата) е осумнаесеттиот роман во серијата книги „Арсен Лупен“ од Морис Леблан. Книгата ја раскажува приказната за кражба на дијаманти и киднапирање на актерката Реџин Обри. Арсен Лупен, под псевдонимот Жан Д’Енерис, е ангажиран од големиот магнат за накит Ван Хоубен во обид да го реши злосторството. Мистеријата сепак се продлабочува кога се случува второто киднапирање и се открива историја на ривалство и омраза помеѓу две семејства.

Препорачува: Игор Ландсберг

Фотографии: „Арс Ламина“

ПОВЕЌЕ ОД ИГОР ЛАНДСБЕРГ: НЕВЕРОЈАТНА АВАНТУРА СО КНИЖЕВНИОТ СЕРИЈАЛ ЗА ЏЕНТЛМЕНОТ КРАДЕЦ АРСЕН ЛУПЕН

Leave a Reply

Your email address will not be published.