Приказната за “Папата на Модата“ или милјардерот Бернард Арно

Познат како папа на модата, Бернард Арно сега е во првите тројца најбогати луѓе во светот заедно со Бил Гејтс и Џеф Безос. Претседател и извршен директор на LVMH групацијата(Möet Hennessy Louis Vuitton…), тој е љубител на уметноста кој го оживува Кристијан Диор и изградил луксузна империја на марката вредна милијарди. Ние погледнуваме назад во неговиот живот – и неговите успеси.

Тој е роден во Рубекс во Северна Франција, Арно заминал на училиште во Рубекс и Лил пред да студира инженерство во „Еколе политехниката“ во Париз, а дипломира во 1971 година. Тој започнал да работи во  градежната компанија на неговото семејство, како инженер. За три години, тој го сврте фокусот на компанијата кон недвижностите под новото име Феринел, станувајќи директор и претседател, заменувајќи го неговиот татко, на негови 30 години.

Во 1984 година Арно го напушти Феринел и ја купил текстилната компанија Бусац која била речиси пред банкрот, со што ги одзеде сите свои средства и модната куќа Кристијан Диор што важи за неговата најдобра инвестиција, иако во тоа време стагнираше.

Расправија меѓу куќите на Möet Hennessy и Louis Vuitton, доведе до тоа Арно да посредува во 1987 година, откако двете деловни компании се споија. Поддржано од ирските пивари Гинис, Арно (на сликата десно од тогашниот потпретседател на LVMH, Ален Чевалиер) стана најголемиот акционер на LVMH, преземајќи контрола како претседател и извршен директор само две години подоцна.

Арно брзо го прошири LVMH со низа луксузни брендови во своето портфолио. Селин во 1988 година, Берлути и Кензо во 1993 година; парфемерот Герлеин во 1994 година; Лове во 1996 година; Марк Џејкобс и стоковна куќа Сефора во 1997 година; Томас Пинк во 1999 година; Емилио Пучи во 2000 година; и Фенди, ДКНИ и француската стоковна куќа Ла Самаритаин во 2001 година. Имаше неколку изненадувања меѓу луксузните брендови кај Арно. Во 1993 година, кога ги купи Берлути и Кензо, го купи и францускиот весник Ла Трибун. Тој ги продаде, а потоа ги привлече Лес Ехос и Ле Паризиен.

Тој е познат по неговото чуство за бизнис и по неговото уживање во убавите работи. Во голем број од работите во кои тој инвестирал после неколку години прераснале во вистински бренд. Покрај тоа тој создал и голем број на фондации со цел да ги поддржи младите дизајнери и оние кои сакаат да успеат во модата и оние стартапи кои имале иднина.

Пред неколку месеци го купи и брендот Диор кој му го зголеми неговото богатство. Ја поседува една од најголемите јахти во светот, важи за колекционер на уметнички предмети и има свој приватен остров на Бахамите.

Тој е човекот кој инвестираше 224 милиони долари со цел да ја спаси Нотр Дам катедралата од пожарите.

Има многу што да се зборува за најбогатиот европеец и вториот најбогат човек во светот.

ФОТО: Bernard Arnault, billionaire and chief executive officer of LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE, speaks to attendees during the inauguration of the LVMH start-up accelerator at Station F technology campus in Paris, France, on Monday, April 9, 2018. Bloomberg—Bloomberg via Getty Images

Leave a Reply

Your email address will not be published.