Приказната за сонот на детето кое прерасна во гениј – Енцо Ферари

Енцо Ферари носи едно од најпознатите презимиња во светот денес, а неговата голема претприемачка кариера започнала со нишање на мазги. Тој беше возач на трки, ја избегна смртта во Првата светска војна, го направи најпосакуваниот тркачки автомобил во светот и беше успешен претприемач, создавајќи сè со свои раце.

Роден е во 1898 година во Модена, Италија. И покрај незадоволството на семејството, тој дипломирал на Машински инженеринг и, по враќањето од војната, во која ги загубил својот брат и татко, семејниот бизнис банкротирал, а неговата мајка и сестра се распаднале. Тој аплицирал за работа во Фиат, но бил одбиен. Бидејќи немал други можности за работа, Ферари на крајот зафатил работа во помала автомобилска компанија, CMN (Costruzioni Meccaniche Nazionali), каде што ги редизајнирал телата на старите камиони и ги претворил во мали патнички возила.

Во 1919 година тој започнува да се трка. Потоа започна да се трка за Алфа Ромео, но по неколку години сфати дека не е толку добар возач колку што мислеше. Со сè што остави, тој започнува да подготвува автомобили за Алфа Ромео.

Тоа траеше цели десет години, по што Алфа Ромео реши да се пензионира и да постави свој бренд, оставајќи го Енцо без автомобил со тим од високо квалификувани техничари. Енцо Ферари започнува да прави свои тркачки автомобили. За жал, по избувнувањето на Втората светска војна, фашистичката влада на Мусолини побара неговата фабрика да ги поддржи воените напори. Откако сојузниците ја бомбардираа неговата Фабрика, Енцо се сели во Маранело.

Дури по Втората светска војна Ферари успеа да започне со производство на автомобили што го носеа неговото име во 1947 година. Две години подоцна, излезе неговиот прв стандарден модел ‘125 спорт’. Набргу потоа, неговите автомобили стануваат најбарани заради нивната исклучителност и можности.

Ferrari-old

Поради финансиски проблеми во 1969 година, Фиат зема дел во компанија која подоцна се зголеми од 50 на 90 %. Компанијата закрепнуваше само по победите во Формула 1, најмногу благодарение на Ники Лауда. Ферари имаше автократски стил на управување и беше познат по тоа што ги доведе возачите во судир едни со други со надеж за подобрување на резултатите.

Во доцните 50-ти и 60-тите години на минатиот век, седум возачи на Ферари – Алберто Аскари, Евгенио Кастелоти, Алфонсо де Портаго, Луиџи Мусо, Питер Колинс, Волфганг фон Трипс) и Лоренцо Бандини – настрадале додека возеа автомобили Ферари, а Енцо одлучи дека тој повеќе не се зближува со своите возачи.

Со сопругата Лаура имал еден син, кој требаше да биде негов наследник, но бил со лошо здравје и почина на 24-годишна возраст. Неговиот втор син го добил од својата љубовница. Бидејќи разводот беше нелегален во Италија до 1975 година, неговиот втор син Пјеро можеше да се препознае како син на Енцо по смртта на Лора во 1978 година. Тој сега е потпретседател на Ферари со 10 % од сопственоста.

ferrari-car

Енцо Ферари почина на 14 август 1988 година во Маранел кога наполни 90 години. Првиот автомобил што го носеше неговото име започна да се произведува во 2003 година како Енцо Ферари.

Денес неговите зборови се голема инспирација, неговите дела и напори се широко напишани, додека други ги користат неговите визии како мотивација. Еве што му помогна да истрае во својот гол:

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА: Џани Ањели и неговата колекција на автомобили (ФОТО)

Leave a Reply

Your email address will not be published.