Размислувате да станете татко? Не сте сами…

Минатиот ноември, два месеци пред мојот 32-ри роденден, имав ненадејно сознание. Бев точно на возраста на мојот татко кога се родив јас, неговото прво дете. За моите родители, дел од бумер генерацијата, се омажија во раните дваесетти и се населиле во нивниот прв и единствен заеднички дом не долго после тоа, имањето деца беше неизбежно. Но, за модерните мажи, не баш толку.

Според најновите бројки на Канцеларијата за национална статистика, наталитетот во Англија и Велс падна за масивни 4,1 отсто помеѓу 2019 и 2020 година. И ова не е целосно поврзано со пандемијата. Студијата од 2018 година на Истражувачкиот центар Пју покажа дека во САД, 27 отсто од возрасните под 50-годишна возраст без деца никогаш не стануваат родители.

Кога станува збор особено за мажите, анкетата на Редит во 2020 година ја откри економската несигурност и состојбата во светот како главни причини поради кои не сакале да станат родители. Од економски падови, Ковид-19, до промена на политичката десница и зголемена недоверба кон оние што се на власт, ние сигурно живееме во бурни времиња.

Г-дин Ли Чемберс, психолог и консултант за благосостојба, додава дека се помалку мажи стануваат татковци затоа што многумина сега чувствуваат дека до подоцнежна возраст дошле до полнолетство. „Ова е поврзано со тоа што е потребно подолго време за да се постигнат традиционалните пресвртници како сопственост на дом, напредување во кариерата и бракот кои понекогаш претходат да станете татко“, вели тој. Со други зборови, потребно е подолго време за да се изгради таа стабилна основа од која може да се изгради семејство.

Растејќи, отсекогаш уживав да поминувам време со помлади братучеди или туѓи деца, бидејќи беше полесно отколку да разговарам со возрасните. И затоа што, по одреден период на зезање со децата, ќе тргнеме по својот пат, да одвоиме домови. Сега, во раните триесетти, јас (можеби себично) го ценам сопственото време и мојот мир и тишина премногу за да размислувам да донесам нешто толку скапоцено и беспомошно во светот.

А што е со плановите и амбициите? Пред неколку дена му пишав на еден пријател, кој е татко, да му каже дека друга другарка штотуку го добила своето прво дете. Тој одговори: „Ха, неговиот живот заврши“. Лично, сè уште има работи што сакам да ги постигнам, како да поседувам сопствен дом, да напишам роман повеќе отколку што може да прочитаат неколку луѓе и да патувам до оддалечени и прекрасни места.

Плус, откако неодамна постигнав умерено удобно постоење, не сакам да ја пренасочам мојата заработка во бебешки чевли и пелени. Според зборовите на неповторливата г-ѓа Кети Бурк „Ако имам дете, тогаш сите мои пари треба да одат на ова дете… Ако имам пари, сакам да трошам пари на себе… Имав куче некое време и тоа е доволно тешко“.

И јас имам куче и можам да потврдам дека е доволно силно. Го сакам моето куче како син, но понекогаш се прашувам кога ќе се разбуди во 5 часот наутро и ќе почне гласно да се истегнува и гребе дали ми треба. Не сум сигурен дали ќе се откажам од моето време или соништа да го посветам мојот живот на дете кое за 25 години потоа ќе се откаже од своите соништа за да подигне друго дете итн. За среќа, мојот партнер го чувствува истото.

Огромното мнозинство од моите пријатели и нивните партнерки споделуваат слични чувства. Г-дин Џејк Тајлер (37), автор и застапник за ментално здравје по потекло од Есекс, ги истакнува стравовите од климатските промени како една од причините поради кои не сака да донесе потомство во светот. Тајлер не е сам што се грижи дали ќе донесе деца на свет во време на криза. Според извештајот објавен во списанието Демографски Истражувања, нивото на плодност низ Европа опаднало по рецесијата во 2008 година, а тоа го направило и во други времиња на нестабилност. Спротивно на тоа, тоа е причината поради која генерацијата на родителите на моите родители беше толку зафатена во стабилните децении по Втората светска војна.

Можеби, за многу мажи, не е толку прашање никогаш да немате деца, туку тајмингот. Сметам дека станувам се повеќе и повеќе сентиментален околу децата. Неодамна, во авион се фатив себеси како се кинам при глетката на татко што го гушка својот мал син на неговото седиште. Во исто време, бев среќен што бев во свое друштво.

„Никогаш не се чувствуваш подготвен да имаш деца“, објаснува Дејвис. „Чинот на раѓање деца ве прави подготвени. Мажите очекуваат дека треба да почекаат додека не се чувствуваат подготвени, но самите деца создаваат татко. Децата растат полека. Искористете ја шансата максимално. Ако чекате да бидете добар пример за вашето дете, тогаш немојте, затоа што децата траат цел живот и тие ќе ве формираат исто толку колку што ќе ги формирате“.

На крајот, признавам дека е огромна привилегија да се донесат деца во светот и дека многу мажи и жени се борат или сметаат дека е невозможно да го сторат тоа. Зборувањето со татковците ми помогна малку повеќе да ги разберам нијансите на татковството. Претпоставувајќи дека ќе можам да имам деца кога ќе пораснам, а мојот партнер исто така сака, можеби е попаметно да ја оставам таа опција на маса.

„Татковството не е одлука за се или ништо“, вели Чемберс. „Можете да станете татко и сепак да влијаете на одржливоста и регенерацијата, или можете да останете без деца и да влијаете врз иднината на следната генерација. Она што е важно е да најдеме мир во нашата одлука, да знаеме дека ова може да се промени и да направиме се што можеме за да направиме позитивна разлика што ќе нè тера да се чувствуваме исполнети и намерни“.

Сакам да се надевам дека можам да имам позитивно влијание во животот на децата на моите пријатели и, ако некогаш имам свои деца, и нивните животи. До тогаш, следниот пат кога моето куче ќе ме разбуди во 5.00 часот наутро, ќе се обидам да се потсетам себеси дека го сакам и имам среќа што го имам.

ФОТО: Unsplash

Leave a Reply

Your email address will not be published.