Совети за совршено бизнис патување

Бизнис патувањата знаат да бидат понекогаш доста напорни, но доколку бидете спремни како што треба, не би требало да имате некои поголеми проблеми. Поради тоа, денеска ќе ви дадеме неколку совети кои ќе ви помогнат да го намалите стресот додека патувате и ќе ве направат вистински господин.

1. Носете го вашиот костум во авион. Не само што ќе имате лет со стил, туку и ќе го зачувате од гужвање. Во внатрешните џебови од костумот можете да ги чувате документите како пасош и слично. Вие не само што треба да изгледате убаво додека патувате, туку треба да облечете нешто кое ќе направи да се чуствувате удобно и топло.

2. Носете го вашиот капут доколку времето е ладно или пак вашиот пролетен мантил за да заштедите на простор во вашата рачна торба. Ако тоа е вистинскиот класичен капут, тој ќе ви биде доволен за целото патување. Пред да дојдете до безбедносната контрола, складирајте ги сите ваши метални предмети во џебот од палтото, и едноставно симнете го кога ќе дојдете до контролниот пункт. Единствените работи кои што треба да ги ставите во ренген корпата треба да ви бидат вашаата торба и вашиот ремен, доколку го носите.

3. Земете торба на тркала која што е дволно мала за да се квалификува како рачен багаж. Не само што е повеќе практична, туку и го прави животот многу полесен, особено кога сте во костум.

4. Не се мачете со ремен, пробајте со панталони кои што имаат димензии кои вас ви одговараат, не за друго, нема да имате проблеми со безбедносната контрола.

5. Ова може изгледа почетнички, но принтајте ја вашата бординг карта пред време и чувајте ја во еден од вашите внатрешни џебови на костумот. Ако сте во чекор со времето, можете да ја користите апликацијата од авиокомпанијата за да добиете дигитална бординг карта. Тоа е потег на прав бизнисмен.

6. Носете ги следните работи во предниот џеб од рачната торба: слушалки (за музика на вашиот телефон), тампони за уши (доколку некое бебе почне да плаче), маска за очи (да се одморите пред важниот состанок), шише вода и нешто за читање.

7. Кога ќе пристигнете во хотелот не ја оставајте вашата торба, распакувајте се и складирајте ги работите во вашиот гардеробер.

8. Напуштете ја вашата земја, но никако немојте без вашите манири кои ве красат како вистински господин. Без разлика дали сте на аеродорм, во авион или пак во хотел, немојте да ве гледаат како непосакуван гостин.

9. Бидете запознаен со работите. Убаво е знаете барем малку за местото каде што патувате. Така ќе можете најмногу да видите од тоа место.

10. Седите во авион, или пак чекате на аеродорм, добро списание е најдобар начин за таквите моменти.

ФОТО: Unsplash

Leave a Reply

Your email address will not be published.