Тенисери кои важат за спортисти со најдобар стил во историјата (ФОТО)

Со децении, тенисот е болно стилски спорт. Откако за прв пат се појавија рекети на светската сцена, спортистите служат за изглед што ја турка нивната атлетска облека до нејзините граници. Помислете на шик асоцијацијата на Илие Натасе со Адидас. Или кршливите врвови на Јаник Ноа. И косата! Од Мекинро до Густаво Куертен, на теренот имаше повеќе бушави стилови отколку што ние – или дури и највредниот судија на стол – можевме да ги наброиме.

Но, тоа е мода надвор од теренот за која навистина сме заинтересирани. Секој може да прави чуда во бело на Вимблдон – но потребна е вистинска симболика во спортот за да оставите впечаток кога лентите за пот се исклучени. Подолу, заокруживме шест професионални играчи чии стилови успеаја да се развијат надвор од основната линија…

Бјорн Борг

Првиот машки играч кој освоил пет титули на Вимблдон за време на Опен ерата. Шведскиот поранешен светски бр. 1, Борг имаше стил кој беше помалку скандинавски, а повеќе „јужно од Франција“. Со колекција на фини синџири, тој користел само околу половина од копчињата на неговите кошули; покажувајќи го својот накит и градите во еднаква рекордна мерка.

Артур Еш

Тениската икона Артур Еш не само што беше првиот црн играч во историјата избран во тимот на Дејвис купот на САД – тој исто така останува единствениот црнец кој некогаш ги освоил титулите во сингл на Вимблдон, УС Опен и Австралија Опен. Тоа е важно, трајно наследство – и печат на спортот кој е убаво врамен со неговата извонредна колекција на очила. Бидејќи Еш беше човек со додатоци; и сакаше еден пар очила за сонце.

Фред Пери

Во 1984 година, статуата на Пери беше откриена надвор од Вимблдон – но ние сме изненадени што траеше толку долго. Спортистот роден во Стокпорт беше титан на тенисот, станувајќи првиот играч што постигнал „Гренслем во кариерата“ (на само 26-годишна возраст во 1935 година), освојувајќи 10 мајорови, па дури и станал светски шампион во пинг-понг на почетокот на неговата кариера. . Тој е и единствениот спортист на оваа листа што го позајмува своето име и експертиза на вистински моден бренд.

Андре Агаси

За време на времето на Агаси, американскиот спортист беше познат како „Казнувачот“. По Фред Пери и тројца други, тој стана петтиот тенисер во историјата што постигнал „Гренд слем во кариерата“ – и останува единствениот човек во историјата што го обезбедил посакуваниот „Супер слем“ (кој исто така вклучува победа на крајот на годината првенства и олимписко злато). И тој го направи сето тоа додека ги сервира некои од најдобрите погледи на теренот во историјата.

Џон Њукомб

Ако никогаш не сте слушнале за Џон Њукомб, тогаш срам да ви е. Бидејќи човекот не само што имаше мустаќи кои едноставно не можете да ги пропуштите, тој беше и еден од најдобрите австралиски спортисти во светот за време на неговиот најславен период. Еден од ретките играчи во историјата кој бил светски бр. 1 и во сингл и во двојки, тој освои 26 големи титули низ дисциплините во текот на неговата кариера. Но, најмногу сме импресионирани од неговата работа надвор од теренот.

Leave a Reply

Your email address will not be published.