Уживањето кое го заслужувате – добра пура во одлично друштво

Добрата пура обезбедува уживање во аромата, но и во целиот ритуал и околина – и начин да се практикува да се биде присутен во сегашниот момент. И можете да го подобрите и продлабочите моментот ако го споделите со добро друштво.

Специјалните прилики и искуства не се случуваат спонтано и треба да ги создадете, подигајќи ја вашата самосвест и продлабочувајќи го моментот. Без разлика дали споделувате посебен момент со вашиот татко или пријател или барате релаксација и одмор од метежот и вревата на модерниот живот, неколку работи означуваат посебна пригода како добра пура. И ништо не ја прави добрата пура подобро од тоа да можеш да го споделиш искуството со другите.

Рафинирана уметност на споделување добра пура

Добрата пура може да биде основа за најпријатното дружење – носи примеси на „старата школа“ и џентлменски собир во разговор или комплетна тишина, па затоа треба да изберете мудро. Скапата пура не е секогаш најдобра, а добрата пура не е секогаш вистинската. Кутија со рачно изработени пури може да понуди сложеност на целосна симфонија со ароми на какао и зачини, но тој интензитет можеби не е добра почетна точка за некој што е нов во искуството. За да уживате во добра пура заедно, треба да знаете колку е искусна компанијата со која го споделувате задоволството.

Во зависност од приликата, голема е веројатноста дека нема веднаш да ги знаете преференциите на друштвото во кое пушите, но нема да погрешите ако изберете пури со лесна или средна јачина. Оние што знаат ќе бидат задоволни, а оние што се нови во тоа ќе ценат лесен вовед во приказната. Покреативно решение може да биде пакетот примерок со пури кои се разликуваат по боја – колку е посветла обвивката, толку се полесни и попристапни вкусовите. Како кафето, потемните пури имаат тенденција да имаат покомплексен и посилен вкус. Речиси секој производител ги нуди овие пакувања со избор на различни вкусови, големини и стилови на пури и тоа е одличен начин да се истражат аромите и предностите на пурите, но и да се задоволи разновидна група пушачи и да се даде препорака на секој од нив. направи да се чувствуваат посебно и уникатно.

Добра пура со вистинскиот пијалок

Кога споделувате посебен момент на уживање во добра пура, многу е важно со каков пијалок ја комбинирате. Добивањето максимум од пурата е поврзано со правилната комбинација на пијалоци. Иако совршеното совпаѓање е субјективно искуство, постојат неколку клучни правила кои треба да се земат предвид.

Зголемете го интензитетот

Веројатно знаете дека црвеното вино не треба да се служи со риба, а ова правило се заснова на фактот дека полесните и понежните вкусови на повеќето морски плодови можат да ги совладаат посилните земјени вкусови кои ги имаат многу црвени вина (поради танините). Истиот принцип важи и за пурите. Вкусот на пура со помал интензитет може да се удави со посилен пијалок (како виски), а силната пура може да го надмине вкусот на полесниот пијалок, како што се белото вино или џин.

Усогласувањето со пура и пијалок значи да се избере исто ниво на интензитет, а тоа ќе бара одредено експериментирање. Добар баланс може да направи секоја голтка и да го подобри секој чад и обратно.

ПОСЕТЕТЕ ЈА ПРОДАВНИЦАТА НА Hecho a Mano Cigars и најдете ги најдобрите брендови на пури во светот

Вкусовите треба да се надополнуваат еден со друг

Вкусовите не треба да се натпреваруваат, но ниту да се преклопуваат – нема ништо лошо во спојување на пијалок и пура со дрвена и земјена арома, но тоа не носи некоја посебна сензација. Целта е вкусовите да се усогласат и да се надополнуваат, како ноти од мед или меласа во рум, кои се мешаат со ноти на бибер во пура. Истражувањето на комбинации на вкусови може да биде исто толку забавно како и наоѓањето на вистинските вкусови, но испробаната и вистинска кратенка е едноставна рамнотежа – кремаста, чоколадна арома на темното пиво оди добро со пура со кафена боја. Поблагите и послатките вкусови на ирското виски се одлични со пурите кои носат малку острина на пиперка и зачини.

Добра пура, кафе и други пијалоци

Кога станува збор за спојување на добра пура со правилен пијалок, не се ограничувајте на алкохол и не заборавајте дека кафето е традиционално омилена комбинација, која се консумира со векови. Интензитетот и разновидноста на аромите на кафето (од слатко и кремаво до темно и длабоко горчливо) е фантастичен контрапункт на речиси сите видови пури. Но, не двоумете се да ја прекршите нормата и да пробате силни чаеви, газирани сокови од шеќерна трска и други пијалоци. За добар пар, најважно е соодветниот интензитет и комплементарниот вкус, типот на пијалок не е толку важен, а алкохолот е опционален.

Времето се мери според големината на пурата

За вистинско уживање, времето е клучен фактор. Не мора да ја пушите целата пура, но враќањето на полуиспушена пура по некое време едноставно не го обезбедува истиот вкус и уживање. Ако, на пример, сте на прием или на свадба на пријател и сакате да ја прославите на посебен начин, славеникот (младоженецот) веројатно нема да може да направи 45-минутна пауза за да ужива во добра пура со вас. Но, тоа не значи дека треба да се откажете од некој посебен момент, туку дека треба да го измерите стратешки – со избирање на вистинската големина на пура. Постојат мерења на должината и обемот на пурата за да можете да изберете пура што одговара на вашата временска рамка. Кога времето е ограничено, пократка и потенка пура ќе ви овозможи да уживате во луксузно искуство без брзање. Помалите пури се исто така добар избор кога пушите на отворено, на ладно или непријатно топло време. Од друга страна, средина во која имате многу време (седење околу камперски оган, играње карти) е одлична за подолга и погуста пура.

Локација и околина

Пурите – дури и полесните – можат да бидат груби, а обѕир кон другите треба да биде составен дел од вашиот план за споделување на задоволството од добрата пура. Дури и на врвот на популарноста на пурите во минатото, повлекувањето во просторија за пушење, полна со кадифеен декор што апсорбира чад, беше вообичаена практика.

Но, на врвот на вашата листа на избор на локација треба да се најде надворешен простор, на тераса или во двор, каде за посебно задоволство ќе можете да си организирате свое катче, каде чадот нема да им пречи на оние кои не уживаат. За целосно хедонистичко уживање во моментот, постојат пури барови и клубови, места дизајнирани и замислени да уживаат во добра пура.

Добрата пура е наменета за уживање

Покрај целата церемонија, изборот на локација и опремата за пушење (секач за пури и кибрит), не треба премногу да се зафаќате со бонтонот и сложеноста на создавањето совршено искуство – можете едноставно да уживате во пушењето добра пура, без никакви посебни подготовки, исто како што можете да уживате во добро друштво и без посебни ритуали. Не собирате друштво за да пушите, туку уживате во пурите заедно создавајќи време за поврзување, славење и поврзување. Не се работи за статус, некое евтино прикажување на мажественост или фасада на софистицираност – туку за добро време, кое сакате да го споделите со луѓето околу вас.

Текстот е во соработка со првата продавница за пури кај нас Hecho a Mano Cigars & Hedonist Shop

Leave a Reply

Your email address will not be published.