Фабрицио Корона – кралот на папараците во Италија и човек со стил

Дали сте слушнале за Фабрицио Корона? Тој е професионален италијански акробатски велосипедист, актер, телевизиска и медиумска личност, пејач на “Вива ла Либерта”, а во Италија важи како кралот на папараците.

Корона е роден во Катанија и потекнува од новинарска фамилија. Тој е поранешен партнер и администратор на фотографиската агенција Корона во Милано, а во неа тој беше централната фигура во серијата истраги за скандалот со изнудување од 2007 година, познат како Валеттополи, во кој учествуваа многу познати личности во забавниот бизнис и спорт. Тој беше уапсен и помина 77 дена затвор, но на 29 мај 2007 година, тој беше ослободен, но беше ставен во домашен притвор. Тој напиша книга, Ла миа Приџоне, за неговите искуства како резултат на скандалот на Валеттополи, кој доби многу внимание од италијанските медиуми.

Во март 2009 година, тој беше учесник во реалното шоу La fattoria. Корона го имаше своето деби во мај 2010 година во телевизиската драма серија Squadra antimafia – Palermo oggi 2 која беше емитувана на Canale 5. Тој ја игра улогата на шефот на мафијата, Иво Принси, наречен Катанец.

Исто така, во 2009 година тој беше обвинет за уценување на личности со фотографии. Во 2013 година тој беше осуден на 5 години затвор, стана бегалец, но конечно се откажал по 4 дена. Корона, исто така, се појави во документарецот на Ерик Гандини, Videocracy, во кој се разгледуваат неговите врски со политички и телевизиски индустрии, како што се Леле Мора и Силвио Берлускони. Тој зборува за неговиот бизнис, времето во затвор и како славна личност.

Фабрицио Корона од јануари 2009 година до април 2012 беше романтично инволвиран со аргентинската шоу-девојка и модел Белен Родригез, кој привлече многу озборувања и публицитет. Од неговиот поранешен брак со хрватскиот модел Нина Мориќ, Фабрицио Корона има еден син, Карлоса Марија Корона, кој е роден во 2002 година.

Фабрицио Корона е една од најконтроверзните личности во Италија, но сепак важи и за огромна модна икона на која му се восхитува целиот свет.

ФОТО: Instagram

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА: Најдобро облечени мажи кај нас (ФОТО)

Leave a Reply

Your email address will not be published.