10 Вообичаени лоши навики што секој маж треба да ги промени, и 10 совети како да го направи тоа

Џентлмен е поим за добри навики, секој еден маж кој сака да направи џентлмен од себе, треба да обрне внимание на неколку работи за да ја постигне својата најдобра верзија. Како да си помогнете да бидете подобри денес и што не треба да правите

  • Лоша лична хигиена

Намалувањето на вашата лична хигиена може негативно да влијае на вашата кариера, романтичниот живот и вашиот социјален живот.Никој не сака да биде во близина на некој кој изгледа како да не се почитува себеси или уште полошо, да мириса неподносливо.

Вложете постојан напор да направите целосна проверка од глава до пети. Погрижете се гардеробата да е испрана, уредно  испеглана, да имате чисти чевли или патики без разлика дали сте во костим или спортска облека. Обрнете внимание на лицето, доколку носите брада да биде средена и негувана, косата чиста и исчешлана.

  • Не го одржувате вашиот простор чист

Како и со вашето тело, одржувањето на вашиот дом (и автомобил) чисто, ќе направи да се чувствувате подобро и ќе направи и другите кои го делат просторот со вас да се чувствуваат подобро.Ако дозволите ѓубрето или нечистотијата да почнат да се натрупуваат, нема да помине многу време пред да почне да влијае на вашата благосостојба.

Наместо тоа редовно чистете го вашиот дом и автомобил. Многу е полесно да чистите по малку секоја недела, наместо да чекате со недели или месеци пред да се справите со тоа.

  • Занемарување на вашето ментално здравје

Кога ги занемарувате потребите за ментално здравје, не се повредувате само вие. Ги повредувате и вашите најблиски кои треба да се справат со последиците од тоа што не се чувствувате добро. Не е срамота да се грижите за вашиот мозок како што би се грижеле за кој било друг дел од вашето тело на кој му треба внимание.

Ако треба, разговарајте со професионалец за ментално здравје за да добиете поддршка за анксиозност, депресија или било што друго со кое се борите. Вие сте единствената личност која може успешно да управува со вашето ментално здравје.

  • Губење време на вашиот телефон

Живееме во навистина неверојатен свет што го пропуштате секогаш кога ќе фатите телефонот во раце. Иако постојаното присуство на паметни уреди ни го олесни животот на многу начини, тоа резултира и со многу психолошки проблеми.

Секогаш кога е можно, останете без телефон додека уживате во животот – особено кога поминувате квалитетно време со семејството и пријателите.

  • Асоцијалност

Важноста да имате силен социјален живот се протега многу подалеку од вашата кариера. Да, познавањето на вистинската личност на вистинското место може да ви помогне да ја добиете вашата работа од соништата. Но, дружењето со пријателите ви користи и на неколку други начини.

Останете редовно во контакт со пријателите, семејството и колегите. И потрудете се да ја развиете вашата мрежа за запознавање со нови и интересни луѓе колку што можете почесто.

  • Лоши навики во исхраната

Брзата храна е најлесното решение кога сме гладни. Но, како што старееме, нашиот метаболизам се забавува и не можеме да консумираме 5.000 калории дневно што ги користевме на факултет без никакви последици. На крајот доаѓа времето кога секој маж мора да јаде поздрави оброци соодветни на возраста.

Наместо брз високо калоричен оброк создадете простор во вашиот календар за купување намирници и готвење. Погрижете се да ги имате сите потребни кујнски материјали и да најдете некои здрави рецепти во кои уживате. Вашиот дигестивен систем ќе ви се заблагодари подоцна.

  • Вежбање

Придобивките од редовното вежбање се бесконечни. Ако не одржувате редовна рутина за вежбање, може да почувствувате широк спектар на несакани ефекти: зголемување на телесната тежина, здравствени проблеми, летаргија, депресија и многу повеќе.Пронајдете рутина во која уживате и држете се до неа.

  • Непочитување на жените

Жените ја заслужуваат нашата почит во и надвор од работното место секој ден. Да се биде арогантен и да се однесуваш со жените како да се послаб пол нема да те одведе никаде во денешното општество.

Наместо тоа однесувајте се кон жените како што сакаат да се однесуваат кон нив. Тоа значи да се слушаат жените кога тие споделуваат како сакаат да се однесуваме и да разговараме околу нив.

  • Без амбиција

Ќе ви биде тешко да бидете среќни со тоа што сте и да наредите почит од другите ако ви недостига нагон и амбиција. Сите имаме моменти кога се чувствуваме мрзеливи. И тоа е во ред, за малку време. Но, долгорочната апатија ќе доведе само до депресија и неостварен живот.

Наместо тоа, откријте ги вашите таленти. После тоа, одредете како сакате да ги искористите тие вештини додека го надминувате недостатокот на амбиција и го подобрувате општеството на свој единствен начин.

  • Да се биде финансиски неодговорен

Парите, или недостатокот од нив, се еден од најголемите стресни фактори за многумина од нас. Да се биде невнимателен или, во најмала рака, невнимателен со вашите финансии е рецепт за катастрофа. Лошо управување со вашите пари може да ви предизвика огромен стрес во текот на вашиот живот.

Но постои начин да се снајдете и да се организирате, а притоа трошите паметно. Направете список на што најчесто трошите пари, направете план со вашиот прилив и кои се неопходните трошоци во месецот, „луксузот“ дозволете си го единствено ако можете да се носите со него.

Дозволете вашите добри навики да ве водат!

Без разлика каде се наоѓате во животот, секогаш треба да ги избегнувате овие негативни навики. Заменете ги овие постапки со соодветното добро дејство и ќе бидете посреќен, посамоуверен човек.

Leave a Reply

Your email address will not be published.