Следува продолжен викенд: 3 совети како да го поминете на најдобар начин

Секој продолжен викенд е одлична можност за одмор од секојдневната рутина и можност за да се посветите на луѓето кои ви значат. Доколку сакате нешто ново, интимно и интересно за луѓето кои ви значат ви ги даваме како предлог следниве работи. Направете

„Пет работи без кои не можам“ – Дејвид Гир (ВИДЕО)

Една од рубриките кои ги воведовме како новитет во втората сезона од Џентлмен Магазин е „пет работи без кои не можам“. Во оваа рубрика нашите соговорници даваат интересни одговори, а понекогаш знаат да изненадат и со многу невообичаени работи без кои не

Бидете во шема: Топ 5 машки трендови за ова лето

Летото доаѓа, а ние вам ќе ви помогнеме да го дочекате спремни. Кога зборуваме за лето, прво на памет ни паѓаат шорцеви, костим за капење, папучи и апостолки, но летото е многу повеќе од ова. Топлото и сончево време ни дозволува да

Инспиративни факти за новиот сопственик на Твитер, Илон Маск

Овие денови по купопродажбата од Илон Маск на социјалната мрежа Твитер целата светска јавност ги впери очите во оваа личност. Тој е еден од најголемите мислители и креатори во светот, најбогат човек на светот, но и една од најконтроверзните јавни личности во

20 препораки како да го намалите стресот

Целото секојдневие и темпото на живот е стресно за секого. Сите си наоѓаат различни начини за опуштање, но не секогаш ги обираат вистинските, туку најбрзите, кои ги ослободуваат само моментално. Кога сте под стрес најлесно ви е да обвинувате некого, но наместо

Емил Угриновски гостин во Џентлмен Магазин (ВИДЕО)

Продолжуваме со интересните емисии во Џентлмен Магазин, и оваа недела со уште еден гостин со кого зборуваме на многу примамливи теми. За добрите навики, вистинските вредности, професионалните ангажмани, но и приватниот живот зборуваме со познатиот бизнисмен, менаџер и џетсетер, Д-р Емил Угриновски.

Петар Андреевски гостин во Џентлмен Магазин (ВИДЕО)

Оваа година се емитува втората сезона од емисијата „Џентлмен магазин“. Секојa емисија доаѓаат различни гости кои зборуваат за џентлменството, начинот на живот, но и за приватни работи кои немаат простор да ги кажат во секојдневието. Финансии, хартии на вредност, инвестиции, менаџирање, консултантски

Убави, едноставни и весели декорации: Разубавете го вашиот дом во духот на велигденските празници (ВИДЕО)

Денеска е Велики Четврток, а овој ден е првиот од почетокот на празнувањето на Велигденските празници. Главен обичај при славењето што се изведува со посебно внимание на овој ден е вапцувањето на велигденските јајца. Јајцата ги вапцува домаќинката рано наутро пред да

Вам не ви треба мотивација, туку дисциплина: 3 чекори како да доживеете личен развој

Многу луѓе се би направиле за да најдат изговор, но ретко би направиле нешто за да се променат самите себе и да ги сменат нивните животни навики. Сите сакаат „лежерен“ живот, пиење по 5 кафиња на ден, за потоа да се жалат

„Школо за џентлмени“: Семејни винарии со македонско вино по светски стандарди (ВИДЕО)

Од оваа сезона нашата емисија Џентлмен Магазин која се емитува секоја недела на МРТ1 доби своја рубрика „Школо за џентлмени“. Една од темите за која зборувавме во оваа рубрика се термините „семејните винарии“, знаејќи дека вистинските џенлтмени отсекогаш биле љубители на доброто