5 европски градови совршени за есенска викенд авантура

Не постои подобра понуда за патување како што е градската есенска викенд авантура. Знаеме дека е тешко да се инспирирате себеси, бидејќи деновите стануваат се пократки и дождот се повеќе се засилува, па создадовме листа на одлични дестинации за Европа и предлози за тоа што да јадеме, да видиме и да доживееме на секоја дестинација. Се надеваме дека ќе најдете нешто што ви се допаѓа!

Барселона, Шпанија

Што треба да посетите: Паркот Гуел кој ви овозможува прекрасен поглед на цела Барселона од неверојатна височина, како и неверојатни мозаици и уметности кои потекнува од Гауда. Бидејќи Барселона е претпознатлива по топлото време низ целата година, веројатно ќе осетите и некои сончеви зраци.

Што треба да почувствувате: Мозаиците на Гауда и турнеја низ Ел Борн  

Што треба да јадете: Тапас- најдете дупка во ѕидот и вкусете ги Шпанските специјалитети, никогаш нема да погрешите!

https://unsplash.com/photos/nD2WzCZrlLE?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditShareLink

Рим, Италија

Што треба да посетите: Колосеумот- Иако треба да се подготвите себеси и да ги ослободите вашите ракави, бидејќи ќе ја споделите оваа турнеја со многу посетители, Колосеумот е атракција која вреди да се посети во Рим.

Што треба да почувствувате: Италијанско еспресо направено од страна на локален бариста во Рим

Што треба да јадете: Тестенини, Пица, Сладолед!!  Сериозно, доколку вашето патување во Рим е наменето само за јадење, вие сеуште ќе го имате едниот од најдобрите викенди во вашиот живот.

https://unsplash.com/photos/EXdXLrZXS9Q?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditShareLink

Лондон, Велика Британија

Што треба да посетите: Националната галерија. Овој бесплатен музеј е домаќин на слики од уметници како Ван Гог, Да Винчи, Ботичели, Констебл и Реноар. Тоа е точно и вреди да се посети, иако, најверојатно сакате да ја планирате вашата посета кога нема да има многу туристи со цел целосно да уживате.

Што треба да почувствувате: Инстаграм турнеја од Лондон помогната од страна на експерт во социјалните медиуми

Што треба да јадете: Риба и чипс е главниот специјалитет кој вреди да се проба. Но, дали знаете дека во Лондон има и неверојатна индиска храна? Ако сте обожавател на зачинети вкусови, дефинитивно посетете индиски ресторан, додека сте во Лондон!

https://unsplash.com/photos/EXdXLrZXS9Q?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditShareLink

Стокхолм, Шведска

Што треба да посетите: Големиот музеј кој се наоѓа под отворено небо Скансен. Тука можете да одите низ историјата и да влезете во некои историски куќи, од разни времиња, каде што вистинските познавања на актерите ги играат улогите на луѓето кои живееле таму. Дефинитивно вреди да се посети, дури и за време на дождлив ден!

Што треба да почувствувате: Турнеја со метро наменета за Шведската уметност

Што треба да јадете: Шведски плескавици и солени бомбони. Ќе ги најдете плескавиците во било кој традиционален скандинавски ресторан, додека бомбоните можете да го најдете во било која продавница за бонбони или самопослуга. Вкусно!

https://unsplash.com/photos/lqWf-yoQztI?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditShareLink

Берлин, Германија

Што треба да посетите: Берлинскиот ѕид. Прошетајте низ остатоците од ѕидот и вкусете ја историјата заедно со политичките графити.

Што треба да почувствувате: Фото студија со професионален фоторепортер

Што треба да јадете: Берлин има изненадувачко добра вегетаријанска храна, што го прави градот совршен и екстра вкусен за оние кои се љубители на веганската исхрана, и за сите други, навистина. Јадете зелено во Берлин и чувствувајте се наполнет и подобар, кога вашето патување е готово!

https://unsplash.com/photos/TScGhJM716g?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditShareLink

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА: Кои се најпосетувани европски градови?

Leave a Reply

Your email address will not be published.