7 квалитети кај мажите кои жените најмногу ги привлекуваат

Без разлика дали тоа е преку исцрпувачки сесии во теретана, интелектуална префинетост или шопинг, мнозинството мажи се во бескрајна, мачна мисија да изгледаат поинтересни, пожелни или привлечни за спротивниот пол. Но, можеби правите повеќе грешки во одделот за запознавање отколку што мислите.

Подолу, наведовме седум (главно нефизички) квалитети кои жените ги сметаат за привлечни кај мажите. За среќа, тие негираат многу од високите, темни и згодни стереотипи на кои повеќето мажи почнаа да им се гадат, но сепак мислат дека жените ги сакаат. Наместо тоа, од дарежлив дух до моќта на пристапност, еве неколку најпривлечни особини и карактеристики кои секој маж треба да ги отелотвори.

Пристапноста е привлечна

Охрабрувачки почеток, се исплати да не бидеш премногу убав. Се разбира, мажите благословени со симетрични карактеристики, издлабени вилици и одлична коса секогаш ќе имаат повисоки резултати за привлечност, но неколку студии покажаа дека жените имаат тенденција да бидат повеќе привлечени од пристапен, просечен изглед кога бараат долгорочен партнер.

За краткорочни врски, покажа студијата на Државниот универзитет во Флорида, жените сè уште веројатно бараат стереотипно привлечни мажи. Но, ако бараат врска која ќе трае, предност имаат гените со обичен изглед. Истражувачите во 2017 година ги објаснија наодите со тоа што сугерираа дека привлечните мажи во врвна физичка кондиција можат да ги направат жените инфериорни и да ги поттикнат на диета или вежбање за да се „одржат“.

Несебичноста победува

Во уште едно среќно откритие, излегува дека повеќето жени сепак ќе избираат љубезни и внимателни мажи наместо „лоши момчиња“. Во една студија од 2016 година, предводена од универзитетите Ворчестер и Сандерленд, од над 200 жени беше побарано да проценат десетина профили за онлајн состаноци, а мнозинството ги претпочитаа поалтруистичките мажи пред традиционално згодните, но помалку дарежливите.

Има смисла. Кој би сакал да биде со човек кој е лесен за очи, ако сите тие беа на сметка на вистинската пристојност? Сепак, како и со наодите за „пристапност“ погоре, жените кои бараат дечко за една ноќ, наводно, сè уште ќе даваат приоритет на привлечноста пред добронамерноста – што е добра вест за моногамичарите.

Постар маж е попривлечен маж

Загрижени сте дека можеби сте „минато“? Со задоволство, вашите стравови се неосновани. Неколку студии открија дека жените, од која било генерација, имаат тенденција да претпочитаат мажи неколку години постари од нив. Наречен „Ефектот на Џорџ Клуни“ од истражувачите, ова цврсто поврзување е наводно наследство од нашите денови на живеење во пештери, кога постарите мажи имале повеќе ресурси, врски и почит.

Во 2010 година, Универзитетот во Данди ја стави оваа теорија на тест. 3.770 возрасни хетеросексуалци беа анкетирани за низа показатели за врската, и беше откриено дека повеќето жени претпочитаат постари мажи особено кога тие самите стареат и развиваат финансиска независност.

Личноста (и хуморот) се брои

Не се однесувајте како да сте изненадени. Со генерации, жените му кажуваат на мажот дека смислата за хумор не само што е важна, туку можеби е и најважниот и најпривлечен квалитет што еден маж може да го поседува.

Џефри Хол, вонреден професор по комуникациски студии на Универзитетот во Канзас, објави труд во списанието Evolutionary Psychology, во кој детално ја опиша студијата која се врти околу серија тестови во стилот на состанок на слепо. „Заедничката смеа“, напиша тој, „можеби е пат кон развивање на подолготрајна врска“.

Покажете ја вашата чувствителна страна и земете куче

Тоа е точно, посвоете куче и веднаш ќе бидете сфатени како попривлечни од понежниот пол. Тоа е популарен мит, но имало неколку студии кои всушност го поткрепуваат тврдењето и го докажуваат позитивниот ефект што најдобриот пријател на мажот може да го има врз неговите шанси со жените. Сопственоста на кучето ве прави да изгледате како погрижлива личност.

„Улогите на домашните кучиња и мачки во човечкото додворување и состаноци“, студија објавена од научното списание Anthrozoos во 2015 година, покажа дека жените имаат двојно поголема веројатност да бидат привлечени од маж со домашно милениче отколку мажот да биде привлечен од жена со домашно милениче. А науката позади ова е едноставна: жените треба да бидат привлечени од потенцијално добри татковци и ако можете да се грижите за куче, вашите родителски инстинкти веројатно се подеднакви.

Кратката брада е вашата најдобра опција

Овде се обидуваме да се воздржиме од физичките квалитети. На крајот на краиштата, тоа што ќе им кажете на луѓето дека жените ги сметаат за попривлечни мажите повисоки од 180 нема да им помогне на пониските мажи.

Над 350 хетеросексуални жени во огромно мнозинство се изјаснија за лесна брада. Покажувајќи зрелост и мажественост, тоа е пријатно достижно ниво на нечистотија кон кое треба да се стремите.

Ризикувајте

Не сите ризици, се разбира. Постојат одредени нивоа на смелост што ќе ве забележат, но да се играте со вашето здравје или безбедноста, веројатно нема да ви донесе втор состанок. Во 2006 година, Еволутивната психологија ги подели овие ризични активности во шест категории; Рекреативни, етички, коцкање, инвестирање, здравје, социјални.

И, додека истражувачите открија дека повеќето мажи преценуваат колку е привлечно однесувањето за преземање ризици, студијата откри дека „рекреативните“ ризици – без разлика дали тоа е скок со падобран или сноуборд можат да ги свртат главите на жените што сакате да ги привлечете. Забележете, господа, и конечно резервирајте го банџи скокот што го одложувавте.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА: Дејвид Бекам, човекот кој сеуште го освојува светот

Leave a Reply

Your email address will not be published.