7 типови како правилно да ја негувате и одржувате машката брада

Ако едноставно ја оставите вашата брада да расте, таа наскоро ќе изгледа бушаво и неуредно. Влакната растат со нерамномерна брзина, па некои од нив почнуваат да излегуваат надвор вашиот „план“. На брадите често им недостасува сјај. Интензивната нега на брадата е исто така важна за кожата одоздола, но пред се ја спречува појавата на чешање, првут и мозолчиња.

Иако мажите се почесто форсираат да носат брада ретко кој правилно ја негува, одржува и мие сопствената брада. Затоа, ние ви нудиме неколку типови како правилно да ја одржувате вашата брада:

  1. Растење брада: чекање и грижа

Влакната на брадата расте околу 0,4 милиметри дневно. Станува збор за познатата тридневна брада кога влакната се подолги од 0,5, но сепак пократки од 5 милиметри. Вистинска полна брада добивате кога кожата не се гледа под влакната. Потребни се околу четири недели за да се постигне овој изглед. Редовното шишање е важно за време на пуштањето брада, за да се добие рамномерен и негуван изглед.

2. Првиот чекор на нега: миење на брадата еднаш или два пати неделно

Брадата треба да се мие еднаш или двапати неделно. Специјалните шампони за брада се нежни за кожата и косата, внимателно ја премачкуваат косата и прават брадата да изгледа мека и сјајна. Доколку немате при рака специјален шампон за брада, можете да користите обичен шампон за коса. Идеално би било да нанесете регенератор потоа за да спречите брадата да стане бодликава и кршлива.

3. Масирајте ја брадата со со неколку капки масло за брада

Грижата за брада значи дека на влакната и кожата им обезбедуваме доволно маснотии и влага, за да бидат меки, еластични и здрави. Секојдневното четкање не само што и дава облик на брадата, туку ја стимулира и клеточната активност на кожата и косата. За да добиете ефективен ефект на нега, масирајте ја брадата со неколку капки масло за брада.

Маслото за брада е погодно за секој кој сака одличен изглед и чија кожа е често сува со првут или чешање. Мал совет: маслото уште подобро се апсорбира ако кожата и косата се влажни при нанесување. Од друга страна, мелемот за брада содржи повеќе восок отколку масло, па може да делува само на сува кожа. Погоден е за сите типови на нормална кожа и здрава брада

4. Должината на брадата треба редовно да се проверува

Должината на брадата мора да се проверува приближно на секои четири до пет дена. Ако поединечни влакна се штрчат или брадата ја изгуби својата контура, време е за ножици или тример. Тримерот е особено корисен за пократки бради, бидејќи со милиметарска прецизност може да се прилагоди на саканата должина на косата. Подолгите бради се обликуваат со ножици. Најдобар начин да го направите ова е да ја исчешлате брадата со чешел со тесни заби, а потоа едноставно да ги скратите влакната што излегуваат.

5. Контурите прават брадата да изгледа уредно и средено

Јасните контури на образите и вратот прават да изгледате уредно и негувано. Ако влакната не растат премногу, природните контури исто така можат да изгледаат добро; тоа е во крајна линија прашање на вкус. Што се однесува до дизајнот, се применува следново; специјалните додатоци на тримерот за цртање контури на брадата го олеснуваат процесот. Ако сакате да постигнете многу прецизни рабови, треба да користите влажна машина за бричење. Мал совет овде: Ако користите проѕирен гел за бричење (богата бела пена), можете полесно да видите каде е потребно бричење.

6. Шестдневната брада е погодена за секој маж

Шестдневната брада е погодна за секој кој се бори со неправилна или тенка брада. Нејасниот изглед, каде што контурите не се избричени, вешто ги омекнува аглите и рабовите. За подолгата верзија на тридневната брада да изгледа лежерно, но не и неуредно, мора редовно да се средува, а се препорачува и нега со масло за брада.

7. За време на студените денови не е доволно само триење на пешкирот

Важно за брадата е дека таа треба темелно да се исуши со фен. Преостанатата влага во брадата може да замрзне и да има негативен ефект врз влакната и кожата одоздола.

Од друга страна, мустаќите со „козја“ брада одлично се вклопуваат со издолжени, овални лица со кратка или средна коса. Додека брадата се чува над усните и на брадата, страните се бричат ​​секојдневно. Алтернатива за облиците на тркалезно лице: „брада околу устата“, позната и како henriquatre, каде што мустаќите и брадата остануваат поврзани на страните. И двата вида брада бараат одредена вештина со брич!

Со полна брада, оној што ја носи мора да има време и желба секој ден да ја чисти брадата, да ја обликува и да се грижи со масло за брада, за да не изгледа диво. Покрај тоа, брадата расте природно и не се исцртуваат премногу силни контури. Ова одговара на аголните црти на лицето, правејќи ги да изгледаат помеки. Но, долгата брада добро се вклопува дури и со тесни лица со кратка фризура.

Но, на крајот: ќе можете со сигурност да кажете која брада ви одговара, само ако го пробате секој изглед. Доколку сакате професионален совет, почестете се со посета на бербер. Тој не само што има искуство во дотерување и стајлинг, туку и обучено око за вистинскиот изглед за вас.

Leave a Reply

Your email address will not be published.