9 машки навики кои ќе го сменат вашиот живот

Факт е дека успешниот човек има добри навики, а џентлмените секогаш негуваат вистински вредности. Затоа, ако не можете да ја постигнете целта да станете поактивни, да живеете попродуктивен живот, можеби ќе треба само да промените голем број навики за корисни. Ритуалите не само што го олеснуваат животот, туку тие создаваат и самодоверба.

Размислете кои навики се позитивни и корисни за вашиот живот.

  1. Консумирајте повеќе вода

Вода за пиење препорачуваат лекари, нутриционисти, па дури и тренери. Особено е корисно да го направите ова наутро, веднаш по будењето. Додека спиете, телото губи вода, наутро потребата за враќање на водената рамнотежа е многу голема. Можете да пиете вода со лимон, не смее да биде ладна, доволна е собна температура. Вистинскиот начин да го направите тоа на празен стомак! Оваа навика ќе ви овозможи да го забрзате метаболизмот, да изгубите тежина, да ја наполните енергијата и да ја направите вашата кожа поздрава.

  1. Медитација

Оваа навика е уште поразбирлива за жените, мажите често се обидуваат да се оградат од неа, но залудно. Медитацијата е пат до хармонија, смиреност, прочистување на умот, намалување на болката. Ако има премногу стресни ситуации во вашиот живот, често се чувствувате под стрес – време е да започнете со медитација. Ова мора да го правите секој ден, доволно се десет минути. Секако, после два-три пати нема да го забележите ефектот, бидејќи прво треба да научите да се опуштите. За правилно спроведување на сесиите, вреди да се земе видео водич.

3. Одење

Пешачењето е пат до здравје, не само физички. Идеално, секој ден треба да најдете барем половина час пешачење, можете да го оставите автомобилот подалеку од работа или да пешачите по него. Здрава, енергична личност има потреба од сончева светлина, кислород: ова има корисен ефект врз нервниот систем и физичката состојба. Ако одите правилно, можете да се ослободите од вишокот килограми и да го замените вежбањето со одење. Внимавајте на пулсот и имајте наизменично мирно и енергично одење.

  1. Спорт

Редовното вежбање не само што го обликува телото и го прави блиску до совршенството, туку и го зголемува животниот век. Колку е постар мажот, толку побрзо ја губи флексибилноста, издржливоста и мускулната маса. Најдобро е да се комбинираат различни видови активности: одење, тренинг за сила, пливање.

5. Зеленчук и овошје

Уште една од низата работи кои многу мажи ја забораваат. Ако сè уште избегнувате зелен зеленчук, време е да ја промените вашата навика. Зелениот зеленчук го полни телото со материи кои му се потребни: минерали, витамини, поради што е толку важна нивната редовна употреба. Готвењето не е забавно за сите мажи, но можете само да направите салата или смути.

Сакате да готвите – печете, чорбате. Што се однесува до овошјето, можете да го замените со десерти доколку сакате слатки. Изберете поинаку и јадете два пати на ден. Патем, одлично решение за ужина помеѓу главните оброци.

  1. Визуелизација

Неопходно е да се грижи не само за телото, туку и за мислите. Анализирајте што мислите кога одите во кревет? Непотребни ви се мислите кои не вродуваат со плод. Наместо да размислувате за непотребни работи, замислете го вашето утре, вашите активности, вашите планови. Размислете позитивно за тоа, успехот сигурно ќе дојде. Можете да го наречете планирање на визуелизација, но попријатно.

  1. Имајте личен развој

Интересен соговорник е многу попријатен за разговор, но на мозокот му треба редовно тренирање, исто како и телото. Ако сакате да ги задоволите луѓето и себе си, бидете тој со кој сакате да разговарате, пумпајте го мозокот исто колку и мускулите. Направете навика да учите нови работи: читајте корисни книги, блогови, списанија, гледајте видеа. Сега има многу извори на информации, главната работа е да ги изберете оние што ќе бидат корисни, а не да го заглавите мозокот. Бесплатни семинари, курсеви за обука може да се најдат во речиси секоја насока, можете да започнете со нив. Нема сите информации да ве направат попаметни – бидете селективни

8. Затворете се и посветете се на работата

Се работи за квалитетна комуникација, а не за тоа колку време поминувате седејќи еден до друг. Разговори за ништо, седење на телефон навечер, беспотребно седење на социјална мрежа, лајкови, – не се бројат! Дали има луѓе што ги сакате? Поминувајте повеќе време со нив отколку сега. Наместо преку интернет, запознајте се во реалноста, разговарајте, играјте, шегувајте се, разговарајте за вашите работи и слушајте, консултирајте се.

Колку се подолги и поинтимни вашите разговори, толку е посреќна врската, а со тоа и посреќен вашиот живот. Менталното здравје е директно поврзано со тоа колку продуктивно комуницирате со луѓето.

  1. Телефон

Иако честопати телефонот ни врши корист некогаш ни е најголем непријател. На пример, пред да одите на спиење оставете го телефонот и читајте книга. Така, не само што нема да ве болат очите, туку и ќе имате поквалитетен сон.

Проверете кои од овие 9 навики не се вашите постојани постапки и внесете ги во вашата реалност. Наскоро ќе забележите позитивни промени.

Извор: alfastyle-hr

Leave a Reply

Your email address will not be published.