Тајни однесувања кои ќе ве направат подопадливи

Некои луѓе ја користат допадливоста како свое најсилно оружје – свесни се дека оставаат добар впечаток и знаат да разбудат симпатии и да успеат во тоа без многу труд. Тие едноставно „ја пуштаат чешмата“ на допадливоста, шармот, топлината и срдечноста и чекаат

Колку слободно време ви треба за да бидете среќни и опуштени?

Сите се жалиме дека сме преморени и немаме слободно време – ни треба повеќе време за себе, ни недостасува време за одмор и релаксација. Но, што правите кога имате време за себе? Експертите велат дека премногу слободно време нема да ве направи

Како поголемата моќ влијае врз промената на карактерот?

Постојат многу изреки за моќта, кои сугерираат дека поголемата моќ го открива „вистинското лице“, односно ги корумпира и расипува слабите карактери. Но, како одат посилните ликови – дали подолго се спротивставуваат на негативното влијание на моќта или и тие, порано или подоцна,

5 изненадувачки придобивки од спиењето без гардероба

Кога мислите дека сакате да работите на вашето здравје, спиењето без гардероба е веројатно последното нешто што ви паѓа на ум. Сепак, на изненадување на многумина, спиењето без облека, односно целосно голи, има бројни придобивки. Тие се и физички и психолошки, а

6 добри причини за читање секој ден

Дали читате нешто друго освен објавите и пораките на социјалните мрежи во вашата кореспонденција? Повеќето луѓе читаат за забава – статии, текстови, блогови, поради што авторите се обидуваат да дојдат до интересни наслови кои привлекуваат внимание. Меѓутоа, секојдневното читање и придобивките што

Едноставна практика за зголемување на интелигенцијата

Не постои одредена количина на интелигенција со која сте родени и на која сте „осудени“ до крајот на животот. Интелигенцијата е вашиот потенцијал за развој, а не нивото што ве ограничува. Тоа е способност за учење и стимулирање на мозокот, што може

10 работи што можете да ги направите за да бидете суперхерој на вашите деца

Таткото на секое дете е суперхерој, но за да го задржите тоа верување – и да им дадете на вашите деца пример за секојдневен суперхеројизам – можете да го направите најдоброто што можете. Децата ве гледаат и го усвојуваат она што го

Размислувате да станете татко? Не сте сами…

Минатиот ноември, два месеци пред мојот 32-ри роденден, имав ненадејно сознание. Бев точно на возраста на мојот татко кога се родив јас, неговото прво дете. За моите родители, дел од бумер генерацијата, се омажија во раните дваесетти и се населиле во нивниот

Решена е најголемата мистерија, зошто мажите гледаат во други жени и покрај тоа што се во среќна врска?!

Речиси секој маж на светот ќе се сврти кон друга жена дури и кога ќе се обиде да не го стори тоа. Вниманието за жените од околината е секогаш будно, што научниците го објаснуваат како дејство на повеќе фактори. Работата е тестостерон

10 работи на што се жалат пациентите кај сексолозите

За што разговараат паровите со сексуалните терапевти? За проблемите кои најчесто ги спомнуваат паровите разговаравме со седум терапевти и психолози. Еве што имаа да кажат на оваа тема… НЕ МОЖАМ ДА ДОЖИВУВАМ ОРГАЗМИ, НА ВИСТИНСКИ НАЧИН „Жените кои доаѓаат во мојата канцеларија

1 2 3 7