Каде се наоѓа и колку чини најскапата слика на светот?

Некаде во Саудиска Арабија, скриена по налог на престолонаследникот Мохамед бин Салман, е најскапата слика на светот, „Салватор мунди“ на Леонардо да Винчи.

Никој во уметничкиот свет не знае со сигурност каде е сликата.

Повеќето набудувачи се согласуваат дека најверојатно е стациониранa на Блискиот Исток.

Но има и такви што шпекулираат дека се чува во зона без данок во Женева, па дури и на јахтата на принцот и дека чини чини половина милијарда долари.

Дали воопшто е таа насликана од Леонардо? Сликата на Христос како Спасител на светот беше наплатена како „Последниот да Винчи“ на аукцијата на Кристи во 2017 година, каде што беше продадена за рекордни 450 милиони долари (342 милиони фунти) на полномошник за Бин Салман.

Но, дури и тогаш, многу експерти за делата на Леонардо се сомневаа дека сликата имала повеќе од неколку потези со четка, и тие сомнежи оттогаш се зголемија.

Прекриена со слоеви на мистерија и меѓународни интриги, приказната за Салватор Мунди е тековна, бескрајно фасцинантна сага, раскажана во два нови документарни филма.

Првиот филм се вика Изгубениот Леонардо, а вториот Спасителот за продажба: Изгубеното ремек -дело на Да Винчи?

Тие пристигнуваат во пресрет на новата книга на Бен Луис издадена во 2019 година, Последниот Леонардо и други десетици статии.

Сликата, која датира од околу 1500 година, била изгубена во историјата повеќе од 200 години, била оштетена и лошо реставрирана.

© Фото: Unsplash.com

Можеби ќе ве интересира:

Leave a Reply

Your email address will not be published.