Каква е идеалната брада која одговара на вашето лице?

Честопати сме сведоци дека многу луѓе прават грешки со нивниот облик на брадата. Во текстот подолу ќе прочитате идеи за тоа кој облик и тип на брада се соодветни на вашето лице.

Каква брада одговара на твоето лице?

Како што постојат различни фармерки и јакни за различни форми на телото, така и истата форма на брада не одговара на сите. Брадата и фризурата треба да ги прилагодите на себе, но и на трендовите. Прво, треба да ја процените формата на вашето лице, а потоа да изберете каква брада најмногу ви одговара.

Со оглед на тоа што брадата веќе некое време е исклучително популарна, односно поизразена брада, но мислите дека не е за вас, обидете се да ја прилагодите брадата на обликот на лицето.

Квадратна форма на лице:

Дејвид Бекам е еден од попознатите луѓе со оваа форма на лице, па инспирација можете да го погледнете во неговиот изглед. Стремете се кон стил кој оптички ќе го направи лицето позаоблено. Растете ја брадата однадвор неколку недели, а потоа користете машинки за да ја скратите должината. Доколку сакате комплетен изглед како на Бекам, за мазен стајлинг околу устата и брадата, најдобро би било барем на почетокот да посетите бербер, а потоа сами да ги одржувате контурите, што ќе биде прилично едноставно.

David Beckham faces speeding charge in London | HELLO!

Форма на лице: правоаголник / триаголник:

Брадата треба оптички да ви го скрати лицето и да создаде илузија на овално лице. Еден од познатите луѓе кои ја имаат оваа форма на лице е Том Форд. Копирањето на неговиот стил не бара премногу труд. Доволно е да ја оставите брадата да расте околу една недела, во зависност од тоа колку брзо расте, а потоа да се бричите на секои неколку дена за да одржите почиста форма.

Tom Ford Shares A Surprising (And Affordable) Grooming Secret | HuffPost UK  Style

Округло лице:

Избегнувајте нагласени бакенбари, а истенчете ја брадата за да го промените изгледот на лицето. Стилираните бради се идеални за вас. Канје Вест е еден пример што можете да го следите.
Страничните мустаќи можете да ги комбинирате со брадата. Најдобро ќе биде да посетите бербер и тој да ја создаде формата што ја сакате, а потоа сами да го одржувате изгледот. За одржување ви требаат остри линии со жилет. Клучот за овој изглед е да го задржите остатокот од вашето лице чисто избричен, така што ќе треба да инвестирате во добар брич, оној со висок квалитет на бричење.

Kanye West `Donda 2' Album Will Release Exclusively on Stem Player -  Bloomberg

Триаголен облик на лице:

Мажите со овој облик на лице имаат нагласена брада. Најдобар избор за вас е брадата во стилот на Рајан Гослинг. Станува збор за малку неуредна брада која е прилично лесна за одржување. Сè што треба да направите е да ја оставите брадата да расте однадвор и да ги одржувате линиите по образите и бакенбарите во добра форма, како и да ги отстраните залутаните влакна со жилет.

Ryan Gosling and the Hollywood Beards – Ryan Bolton's Photo Blog

Круша/дијамантска форма на лице:

Овој облик на лице можете да го ублажите со брада. Бакенбарите треба да бидат долги, но едвај видливи. Стилот што можете да го следите е оној на актерот Дејн Кук. За ваква брада ќе треба да почекате да порасне помеѓу две недели и еден месец, во зависност од тоа колку брзо расте.
Откако ќе завршите, користете машинка или тример и жилет околу сите рабови за да ја одржите контурата и обликот на вашата брада. Чувајте ги вашите бакенбари малку подебели од остатокот од лицето. Брадата треба да биде мешавина од груба и уредна.

Dane Cook talks Han Solo, the magic of Vegas and taking care of his comedy  - Las Vegas Sun Newspaper

Кога ќе најдете луѓе кои имаат слична форма на лице како вас, можете да гледате како се менува нивниот стил на брада бидејќи веројатно тоа е стилот кој одговара на тој облик на лице. Иако се чини дека не се менува со годините, стиловите се менуваат, па затоа е неопходно одвреме-навреме да ги земете предвид и трендовите и формата на лицето и да барате нова варијанта, односно да проверите дали вашиот стил на брада е сè уште модерен.

Иако некој може да помисли дека брадата е стил кој не подлежи на модни правила, сетете се на обликот на брадата кон крајот на деведесеттите и почетокот на овој век, се работеше за тенки и строго обликувани бради, кои ретко се гледаат денес. Можеби нема да се забележи кога ќе се погледне наназад година или две, но брадата исто така е подложна на промени, стиловите се менуваат и се прилагодуваат.

Leave a Reply

Your email address will not be published.