Кои се 10-те најдобри машки парфеми на сите времиња? (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Постојат стотици извонредни машки мириси, но од толпата на прв поглед може да се извлечат само иконски парфем.

Меѓу сите неверојатни ноти на сите времиња, веројатно има помалку од педесет кои преживеале бројни стилови и модни трендови, заработувајќи место во миризливата Куќа на славните. Овие парфеми се дефинитивно едни од најдобрите машки мириси на сите времиња.

„Мажите често ги оценуваат парфемите на ист начин како што тоа го прават со нивните автомобили“, вели познатиот парфимер Ази Глејзер.

„Тие сакаат софистицираност, но им треба и сигурност и перформанси. Со други зборови, иако тие парфеми со нивните скапи шишиња и високобуџетните маркетиншки кампањи навистина имаат влијание, на крајот, машките парфеми преживуваат со децении бидејќи мажите секогаш се враќаат да ги мирисаат уште еднаш.

Затоа, без разлика дали сакате свежи ноти и го барате вашиот прв мирисен потпис, како вистински колекционер на машки парфеми за да додадете нешто во вашата залиха или едноставно барате совршен подарок, никогаш нема да погрешите ако се одлучите за некој од овие.

Во продолжение ви ги претставуваме 10-те најдобри машки парфеми на сите времиња.

1. TOM FORD OUD WOOD


2. JEAN PAUL GAULTIER LE MALE

3. ISSEY MIYAKE L’EAU D’ISSEY

4. CALVIN KLEIN CK ONE

5. ARAMIS

6. PACO RABANNE 1 MILLION

7. ACQUA DI PARMA COLONIA

8. TOM FORD NEROLI PORTOFINO

9. DAVIDOFF COOL WATER

10. 4711 BY MÄURER & WIRTZ (FORMERLY MÜLHENS)

Извор: www.muskimagazin.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published.