Колку секс неделно е доволен за добро здравје?

Сите секс експерти и психолози ќе ви кажат дека сексот е исклучително добар за здравјето, но
колку корист ќе добиете од тоа зависи исклучиво од вас. Колку повеќе имате секс, толку повеќе ќе бидете поздрави и во зависност од бројот на денови во неделата што ги поминувате со жешки игри
кревет, ќе имате повеќе или помалку здравствени придобивки.

Погледнете како сексот влијае на вас според бројот на денови во неделата што го имате.

Еднаш во седум дена

Сексот еднаш неделно позитивно ќе влијае на одржувањето на вашата линија. Водењето љубов поттикнува лачење на окситоцин, хормонот на љубовта, кој освен што промовира блискост меѓу партнерите, исто така придонесува за помирен и поквалитетен сон, вели д-р Хелен Фишер, антрополог од Универзитетот Рутгерс. Повеќе сон – помала тежина, бидејќи сонот го регулира лачењето на хормоните грелин и лептин кои се одговорни за чувството на глад. Но, сепак еднаш неделно не е доволно секс како што истражуваат експертите.

Два пати неделно
Луѓето кои уживаат во сексот најмалку два пати неделно имаат 30 проценти повисоко ниво
имуноглобулин кој му помага на телото да се одбрани од болести, покажава американско истражување. Ако имате редовен секс, имунитетот ви е посилен, па затоа имате помала веројатност за инфекции.

Три пати неделно
Сексот го зголемува пулсот и ја забрзува циркулацијата на крвта. Луѓе кои уживаат
Имајќи секс најмалку три пати неделно се изложени на половина од ризикот од срцев удар од оние кои немаат толку среќа, покажа студијата на научниците од Универзитетот во Бристол.

Четири пати неделно
Сексот четири пати неделно ќе направи чуда за вашиот тен. Ако често сте „зафатени“ во спалната соба, ќе останете млади подолго. За време на сексот се зголемува производството на колаген, што спречува појавата на брчки и дамки на кожата, велат лекарите од Кралската болница во Единбург кои се справиле со тоа истражување на таа тема.

Пет пати неделно
Редовните сексуални односи го подигнуваат општото ниво на енергија, не прават оптимисти и креативни (на на сите полиња, не само во кревет). Покрај тоа, вашата врска со партнерот ќе биде поквалитетна, вели д-р Фишер. Исто така, со пет пати секс во неделата стигнувате до зголемена циркулација која го поттикнува ослободувањето на токсините и прави усните да изгледаат пополни.

Шест пати неделно
Подобрата циркулација значи дека и вашиот мозок работи подобро. и кога живееме оргазам, ние исто така доживуваме „експлозија“ на хормони, од кои многу влијаат и на нашите интелектуални моќи на најпозитивен можен начин.

Седум пати неделно
Ова е идеалната верзија. Ако можете да го извлечете ова, тоа значи дека не дозволувате „одвлекувањата“ да дојдат до вас, а на тој начин имате помалку стрес. Со секс седум пати во неделата можете повеќе да уживате во животот. Редовниот секс го намалува нивото на стрес и
ги ублажува анксиозните нарушувања кои се толку чести во денешно време, покажуваат истражувањата. Зголеменото лачење на ендорфин предизвикано од возењето љубов позтивино влијае на секој поединец, покажуваат истражувањата.

Leave a Reply

Your email address will not be published.