Колку заработуваат десетте најплатени играчи во светот за 2022 година?

Меѓу спортистите постои голем јаз кога во прашање е заработката. Иако сите заработуваат високи суми, некои навистина претеруваат заработувајќи ги истите.

На прашањето „дали спортистите заработуваат многу пари голема сума пари“ би одговориле дека тоа е релативен поим. Тоа зависи од вашата дефиниција за „многу“. Еден типичен спортист може да заработи до 100,000 долари годишно. Некои, сепак, заработуваат значително повеќе, дури 1 милион долари или повеќе секоја година.

Според извештаите, спортистите се добро компензирани за нивната подготовка и добиваат голема сума пари како парична награда кога се натпреваруваат, поради што многу луѓе се прашуваат колку заработуваат овие спортисти.

Тие, сепак, заработуваат многу пари.

Спортистите заработуваат на различни методи како што се: корпоративни спонзорства, договори за обработка, плата, но понекогаш и премии од владите на државите.

Во продолжение ви ги претставуваме 10-те најплатени спортисти во светот:

 1. Конор Мек Грегор – 180 милиони долари

Конор Ентони Мек Грегор е ММА борец, боксер и претприемач од Ирска. Тој има освоено титули во перо и лесна категорија во Ултимејт фајтинг шампионатот (UFC). Во рангирањето на UFC во лесна категорија од мај 2021 година, тој е рангиран на #5.

Флојд Мејведер Јуниор го победи во неговата прва професионална борба во бокс. Тој беше насловен на пет од шесте најпродавани настани на УФЦ со плаќање по преглед, што го прави најпопуларниот PPV извлекување во историјата на спортот.

 1. Лионел Меси – 130 милиони долари

Лионел Андрес Меси, попознат како Лео Меси, е аргентински професионален фудбалер кој ги претставува и ПСЖ и Аргентина како напаѓач.

Меси има освоено рекордни шест награди „Златна топка“, рекордни шест европски златни копачки, а беше именуван и за соништата на „Златната топка“ во 2020 година.

Нашироко се смета за најдобар играч во светот и нашироко се смета за еден од најголемите играчи на сите времиња.

Со заработка од 130 милиони долари, Лионел Меси е вториот најплатен спортист во светот.

 1. Кристијано Роналдо – 120 милиони долари

Кристијано Роналдо моментално е напаѓач за Манчестер Јунајтед и е капитен на репрезентацијата на Португалија. Роналдо пет пати ја има освоено Златната топка и четири пати европските златни копачки, од кои и двете се европски први.

Роналдо е меѓу најплатените спортисти на планетата.

 1. Дак Прескот – 107.5 милиони долари

Рејн Дакота Прескот е бек во Националната фудбалска лига за Далас каубојс (НФЛ).

За 12-месечниот период кој завршува во април 2021 година, неговата вкупна заработка од 107.5 милиони долари постави нов врв за играчите на НФЛ.

Прескот повторно потпиша со Каубојс во март 2021 година за четиригодишно продолжување на договорот од 160 милиони долари, што вклучуваше бонус за потпишување од 66 милиони долари.

 1. Леброн Џејмс – 96.5 милиони долари
  Леброн Рејмон Џејмс Сениор од Лос Анџелес Лејкерс е НБА играч (НБА). Еден од најдобрите кошаркари на сите времиња.

Тој е сопственик на продуцентска куќа, медиумска компанија и врвно спонзорско портфолио на НБА (Непрекинато).

Со Синди Крафорд, Арнолд Шварценегер и Линдзи Вон, Џејмс го коосноваше Ледер, компанија за здравје и здравје, во 2018 година.

Со нето богатство од 96.5 милиони долари, Џејмс е еден од најплатените спортисти во светот.

 1. Нејмар – 95 милиони долари
  Нејмар да Силва Сантос Јуниор, попознат по прекарот Нејмар, е бразилски професионален фудбалер кој игра напаѓач за клубот од Лига 1, Пари Сен Жермен и за бразилската репрезентација.

Тој во голема мера се смета за еден од најдобрите светски играчи.

Нејмар го продолжи договорот со Пари Сен Жермен до летото 2025 година во мај 2021 година.

Неговиот нов договор вклучува голем број на стимулации за перформанси, вклучително и значително зголемување доколку ПСЖ ја освои Лигата на шампионите.

 1. Роџер Федерер – 90 милиони долари
  Роџер Федерер, професионален тенисер од Швајцарија, е актуелен светски рекет број еден.

Поврзани со: 10 најдобри книги за кариера што треба да се читаат денес | 2022 година
Здружението на тениски професионалци (АТП) го рангираше бр. 8 во светот. Тој и Рафаел Надал го делат рекордот за најмногу освоени Грен слем титули во сингл за мажи со 20.

Во спортскиот свет, Федерер има незаменливо портфолио на спонзори. За прв пат во 2020 година стана најплатен спортист во светот.

Uniqlo, јапонска компанија за облека, потпиша со него десетгодишен договор вреден 300 милиони долари во 2018 година.

 1. Луис Хамилтон – 82 милиони долари
  Сер Луис Карл Дејвидсон Хамилтон е британски возач на тркачки автомобили. Откако порано возеше за Мекларен помеѓу 2007 и 2012 година, сега се натпреварува за Мерцедес во Формула XNUMX.

Хамилтон има заеднички рекорд од седум титули во Светскиот шампионат за возачи, како и најмногу победи (98), пол-позиции (100) и пласмани на подиумот (170) во Формула XNUMX.

Со освојувањето на шампионатот во Формула 2020 во XNUMX година, Луис Хамилтон го израмни рекордот на Михаел Шумахер од седум титули.

 1. Том Брејди – 76 милиони долари

Томас Едвард Патрик Брејди Џуниор игра бек за Тампа Беј Баканеерс (НФЛ) од Националната фудбалска лига.

Од 2001 до 2019 година, тој ги помина своите први 20 сезони во Њу Ингланд Патриотс, каде што одигра клучна улога во династијата на тимот.

Бекот на Патриотс, Том Брејди во голема мера се смета за најдобриот на сите времиња. Брејди го освои својот осми Супербол во 2020 година, откако го изненади фудбалскиот свет со напуштање на Патриотс за Баканиерс.

 1. Кевин Дурент – 75 милиони долари
  Кевин Вејн Дурент, попознат по неговите иницијали КД, е НБА кошаркар кој моментално игра за Бруклин Нетс на Националната Кошаркарска Асоцијација (НБА).

Дурент потпиша четиригодишен договор вреден 164 милиони долари со Бруклин Нетс во 2019 година по три години со Голден Стејт Вориорс.

Leave a Reply

Your email address will not be published.