Листа на топ 10 најплатени тенисери во светот (вртоглави суми)

Ќе се изненадите од сумите

Роџер Федерер е најплатениот тенисер во светот со заработка од 90,6 милиони долари во последните 12 месеци, покажаа податоците на списанието Форбс.

Федерер заработи помалку од милион долари само од тенисот, останатите се спонзорски договори.

Во текот на кариерата, Федерер заработи 900 милиони долари надвор од теренот и оваа година стана шестиот активен спортист кој достигнал плата од една милијарда.

Федерер, меѓу другото, поседува удел во швајцарска компанија за чевли, која се подготвува да излезе на берзата.

Второто место и припаѓа на тенисерката Наоми Осака со плата од 60,1 милиони долари.

Од тоа, таа заработи 55 милиони „надвор од тенисот“.

Осака ниту оваа година не играше на Ролан Гарос и Вимблдон, поради, како што изјави, менталното здравје.

И покрај тоа, спонзорите, како што е Најк, ја поддржаа.

Серена Вилијамс е на третото место од најплатените, со плата од 41,8 милиони долари, а таа е една од најбогатите Американки кои заработиле сопствена работа.

Serena Ventures Fund досега финансираше 66 стартапи.

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е на четвртото место и во минатата година инкасира 38 милиони долари.

Заработил осум милиони од тенис, а 30 милиони „надвор од теренот“.

Оваа година, Ѓоковиќ постигна партнерства со Рајфајзен банка, Хуболт и Лемер.

Рафаел Надал го освои петтото место со 27 милиони долари. На листата на спонзори на Надал се најдоа Најк, Баболат, Амстел.

Во првите десет најплатени тенисери се и Кеи Нишикори, Данил Медведев, Доминик Тим, Стефанос Цикипас, Ешли Барти.

Десетте најплатени тенисери во светот заработија вкупно 320 милиони долари во последните 12 месеци, што е намалување за шест проценти во споредба со претходната година, најмногу поради пандемијата на коронавирус.

© Фото: Unsplash.com

Можеби ќе ве интересира:

Leave a Reply

Your email address will not be published.