Mercedes-Maybach го лансираше својот прв plug-in хибриден модел

Mercedes-Maybach се смета за репер за автомобилски луксуз, стил и статус откако Вилхелм и Карл Мајбах почнаа да прават автомобили во 1921 година. Нивната цел беше да се создаде „најдоброто од најдобрите“, а овој стремеж продолжува да ја карактеризира уникатната аура на брендот Mercedes-Maybach до ден-денес. Легендарниот бренд постојано се развива за да ги надмине највисоките очекувања на извонредното. И со успех: сегашниот Mercedes-Maybach S-Class е во постојано растечка побарувачка од неговото лансирање на пазарот во 2021 година.

„Со нашиот прв plug-in хибриден модел, го комбинираме луксузното искуство типично за Maybach со возење без издувни гасови во режим на електрично возење. Mercedes-Maybach S 580 e претставува клучен чекор во трансформацијата на нашиот бренд и наследство во електрична иднина. Ќе го претставиме нашиот прв целосно електричен модел веќе во 2023 година“, изјави Даниел Лескоу, шеф на Mercedes-Maybach во Mercedes-Benz Group AG.

Mercedes-Maybach S 580 отвора уште поимпресивно искуство на тишина. Во режимот на чисто електрично возење, веќе исклучително тивката внатрешност станува уште потивка. Лимузината се лизга речиси тивко и без локални емисии. Карактеристиките специфични за електричното возење се дискретно интегрирани со експертизата типична за брендот Maybach – како што се скриениот приклучок за полнење на левата страна на возилото и сините светла на фаровите или статусот на полнење на батеријата на контролната табла.

Основата на хибридниот погон е во високо ефикасната линија на шестцилиндричен мотор од сегашната генерација на бензински мотори на Mercedes-Benz, кој комбинира моќни перформанси од 270 kW/367 КС со мала потрошувачка на гориво и емисија на издувни гасови. Комбинираната моќност на системот од 375 kW/510 КС и максималниот вртежен момент од 750 Nm гарантираат врвни возни перформанси. Максималниот вртежен момент на електричниот мотор од 440 Nm е веднаш достапен, што резултира со посилно забрзување и динамично управување. Mercedes-Maybach S 580 e забрзува од 0-100 km/h за 5,1 секунди.

Стандардно е вграден полнач од 11 kW за трифазно полнење од електричната мрежа. Како опција е достапен 60 kW DC полнач за брзо DC полнење. Дури и кога батеријата е речиси целосно празна, целосно полнење може да се постигне за околу 30 минути со помош на DC полнач.

Leave a Reply

Your email address will not be published.