Модерни машки сиви одела идеални за секоја пригода

Традиционално сиво машко одело е идеален избор за класичен изглед. Сив костум треба да биде во гардеробата на секој маж, без разлика дали носите одела секој ден или само во посебни прилики. Сивата боја е популарна затоа што е разновидна, може да биде многу елегантна, но и целосно лежерна. Оди со голем број на бои на кошули и вратоврски, што му дава големи можности за комбинирање.

Црните одела, пак, знаат да бидат премногу свечени, особено ако ги носите со лесна кошула. Затоа, често сивите костуми се одличен баланс на елеганција и релаксација. Ако барате замена за црно одело, тогаш темно сивите одела ќе бидат добра опција. Светло сивите костуми се нешто помалку формални.

Одвојте време кога купувате сив костум. Бидејќи веројатно ќе го носите многу, важно е да ви стои совршено.

Сивиот костум треба да биде една од првите работи во вашата гардероба. Темно сив костум можете да го користите во сите прилики. Светло сивиот костум е идеален за пролет и лето.

Кошули, маички, џемпери може да се комбинираат со сив костум. Кога сакате полежерен изглед, доволно е кошулата едноставно да ја замените со маичка. Посебно добар избор е во летните денови, а оди идеално со светло сиви одела.

Како да изберете сив костум?

При изборот на сив костум, разгледајте неколку основни работи.

Сезона
Без разлика дали ви треба лежерен или свечен костум, важно е костумот да биде со вистинска големина. Ова важи и за другите бои, но подобро е да се нагласи, бидејќи мал или голем костум или погрешен број на одела може да остави лош впечаток, а многу е важно да го пронајдете костумот со вистинска големина.

Меѓутоа, при изборот на сив костум, не е помалку важно да се земат предвид нијансите на вашиот тен. Истата сива боја нема да има ист ефект кај двајца мажи. Обрнете внимание на тоа. Посветлите тонови на кожата подобро ќе одговараат на посветлите сиви костуми, додека потемните тонови на кожата ќе одговараат на потемните сиви костуми. Но, може да биде и сив подтон. Затоа, при изборот на сив костум, пробајте неколку различни бои за да видите која повеќе ви одговара. Лошата сенка може да направи да изгледате уморно.

Какви чевли да изберете со сив костум?

Добриот избор на чевли може да го нагласи целокупниот изглед. Класичните црни чевли одлично се комбинираат со сив костум, кој е добар избор за елегантни настани, додека кафените чевли исто така ќе бидат добар избор, но сепак нешто помалку формален.

Сепак, со оглед на тоа што сивата боја на оделото е релативно неутрална, изборот на чевли може да ја нагласи личноста, а вие да бидете простор за да го покажете вашиот личен стил.

Сив костум – модерни одела од нови колекции
Модерните сиви костуми се претежно едноградни, а боите се движат од светли до темни, па ни оваа сезона не можете да погрешите со нијансата на модерен сив костум. Моделите се главно суптилни, а најчесто се коцки или некоја слична варијанта. Сивите костуми со риги се нешто помалку популарни.

Ова се некои од модерните сиви костуми:

Sivo odijelo
BOSS
Sivo odijelo
Brunello Cucinelli
Sivo odijelo
Emporio Armani
Sivo odijelo
TOM FORD
Sivo odijelo
Brioni
Kiton


Сивата боја е популарна во машката мода, не само при изборот на машки костуми. Покрај тоа што добро се совпаѓаат со други бои, неговите нијанси може да се прилагодат на формалноста на ситуацијата.

Темно сивото одело како и сивата антрацитна нијанса можат да бидат избор за секоја пригода, но погодни се и за поформални прилики.

Посветлите нијанси на сиво се повеќе летен избор, како и за дневни пригоди. Во зима посоодветни се малку потемните бои на сив костум.

Leave a Reply

Your email address will not be published.