Неколку трикови за добар деловен аутфит со ограничен буџет

Не е лесно да се исполнат збир на напишани и непишани кодекси за облекување и за интервјуа за работа и за работа. Сепак, со помош на неколку трикови навистина е можно да се склопат одлични формални модни комбинации, дури и ако имате ограничен буџет.

Ако досега мислевте дека треба да имате голема сума пари или да имате личен кројач за да поседувате елегантна и убава деловна облека, тогаш навистина живеевте во заблуда која сега ќе ви ја растуриме. Ако сте нов во светот на бизнисот во смисла дека сте почнале да работите во компанија или сте завршиле факултет преку студентски договор и барате идна работа, што обично значи многу разговори и интервјуа, нормално е да се чувствувате секакви на притисоци, дури и во модна смисла.

Кога зборуваме за кодекс на облекување, или група пишани и непишани правила на облекување, важно е да се спомене дека повеќето работодавци претпочитаат чиста, професионална и квалитетна облека, додека од друга страна важно е да се избегнуваат сите видови облека за вежбање. , несоодветни и деколтирани маици.кратки здолништа и општо стока со навредливи и непримерни натписи.

За да ја добиете вистинската деловна облека, важно е да ги преземете следниве чекори:

  • проверете што имате во сопствениот плакар
  • одредете буџет
  • замолете пријател или член на семејството да ви помогне да изберете облека.

Проверете го сопствениот плакар за да сфатите што ви е потребно

Проверувањето на вашиот сопствен плакар ви помага да стекнете увид во она што веќе го имате и што немате и што ви треба. Затоа, откако ќе разберете што поседувате, направете листа на облека што мислите дека би била добра за вас и искористете ја во професионална смисла, а потоа одредете го буџетот што ќе го одвоите за неа.

Продавница во која ќе купите се што ви треба за деловен аутфит

Покрај тоа што ќе заштедите големо количество драгоцено време со избирање на само една продавница каде што ќе го направите сето потребно купување, ќе најдете и комбинирате парчиња кои генерално одат едно со друго. Дополнително, доколку веќе знаете доволно за продавницата каде што купувате, треба да знаете кој од нивните кроеви ви одговара, а кој не. Секогаш можете да помислите на некое старо парче кое веќе го имате во вашиот плакар и да го комбинирате со ново.

Фото: Инстаграм

Класични и неутрални бои

Неутралните бои се одличен избор бидејќи покрај тоа што никогаш не излегуваат од мода, одговараат на секоја сезона и можете да ги комбинирате со речиси се. Не можете да погрешите со тегет, црна, сива и беж. Од друга страна, внимавајте при изборот на бела облека која често знае да биде проѕирна и лесно да се извалка.

Модни додатоци

Класичната деловна комбинација на неутрални бои секогаш можете да ја подигнете со модни додатоци во поживи бои. Жените на тој начин можат да го збогатат својот аутфит со чанта, чевли, накит, марама, додека мажите секогаш можат да си играат со изборот на вратоврската.

Без разлика со колкав буџет имате, имајте на ум дека помалку е повеќе и дека со едноставен и удобен аутфит сигурно нема да погрешите. Дополнително, можете да одредите како од секоја плата ќе издвоите мал дел од парите за деловна облека, што ќе ви помогне да пазарите по неколку месеци во кои ќе резервирате едно или повеќе свечени парчиња.

Leave a Reply

Your email address will not be published.