Српски филм на чекор до Оскар

Европската филмска академија го објави првиот избор на филмови кои годинава ќе се натпреваруваат во повеќе категории за наградите на ЕФА, а меѓу 30-те европски продукции и единствената мнозинска продукција од нашиот регион е филмот на Стефан Арсенијевиќ „Страхиња Бановиќ“.

Овогодинешното доделување ќе се одржи по 35-ти пат во декември во Рејкјавик. Со филмот „(А)торзија“, Арсенијевиќ веќе ја доби наградата на Европската филмска академија за најдобар краток филм во 2003 година.

„Страхиња Бановиќ“ ја имаше својата светска премиера на еден од најзначајните европски фестивали, 55. Меѓународен филмски фестивал во Карлови Вари, каде освои дури пет награди, меѓу кои и главната награда, Гран при за најдобар филм за Кристален глобус.

Ова е првпат во последната деценија српски филм да триумфира во главната натпреварувачка програма на еден од најважните светски фестивали од А категорија.

„Страхиња Бановиќ“ досега учествуваше на 40 меѓународни филмски фестивали и освои 20 награди. Исто така, овој филм има освоено две награди во Париз.

Филмот е модерна адаптација на познатата народна епска поема „Бановиќ Страхиња“, сместена во современиот контекст на бегалската криза. Главниот лик е млад мигрант од Африка, кој во желба што подобро да се вклопи во новата средина го зел српското име Страхиња.

Со сопругата Абабуо живее во бегалски камп во Крњача, додека новиот бран бегалци од Сирија, меѓу кои и харизматичниот Али, не внесе немир во нивните животи.

Францускиот актер Ибрахим Кома, австриската актерка Ненси Менса Офеи и сирискиот актер Максим Калил ги играат главните улоги во оваа моќна и автентична љубовна приказна.

Важна улога му припадна на Небојша Дугалиќ. Интересно е што сите статисти и некои помали улоги во филмот ги толкуваат вистински мигранти од неколку бегалски кампови во Србија.

Филмот е во копродукција на Србија, Франција, Бугарија, Луксембург и Литванија. Српски продуцент е Мирослав Могоровиќ пред Art & Popcorn, во соработка со Cinnamon Film.

Режисерот Стефан Арсенијевиќ стекна слава со краткиот филм „(А)торзија“, за кој ја освои Златната мечка на Берлинскиот фестивал, наградата на Европската филмска академија и потоа беше номиниран за Оскар.

„Страхиња Бановиќ“ е негов втор долгометражен филм, по „Љубов и други злосторства“, чија премиера беше на Берлинале.

Leave a Reply

Your email address will not be published.