Три витамински додатоци кои го забавуваат стареењето:

Иако генетиката и факторите на начин на живот ја одредуваат стапката на стареење, одредени витамини не само што го забавуваат процесот, туку исто така го подобруваат целокупното здравје и благосостојба.

Витамин А

Потребно за обновување и раст на клетките, внесувањето на соодветни количини на овој витамин ги штити сите органи.

Го одржува општото здравје на очите, намалувајќи го ризикот од развој на дегенерација на макулата и помага во борбата против темните кругови под очите.

Може да го најдете во креми на база на ретинол, а кога станува збор за храна, следната храна ја содржи во изобилство:

-спанаќ, брокула, кељ, зелена салата, моркови, тиква, диња, босилек и оригано.

Исто така, споменатиот витамин е дел од црн дроб на животни и риби, јајца, млеко и сирење.

Витамин Ц

Тој е моќен антиоксиданс кој го намалува стареењето на клетките со неутрализирање на слободните радикали.

Покрај тоа, витаминот Ц е неопходен за градење колаген, важен структурен протеин на кожата кој ги намалува брчките и ја прави кожата цврста и младешка.

Најдобар извор на овој витамин се овошјето од семејството цитруси, јагоди, брокула и пиперки.

Има силни својства против стареење и е од витално значење за функционирањето на органите.

Помага во спречување на трошење на мускулите и ја зголемува стапката на метаболизам.

Витамин Б

Витаминот Б ја подобрува концентрацијата и спречува заборав на кои обично се склони постарите луѓе.

Витаминот Б3 ја подобрува способноста на кожата да ја задржи хидратацијата, што честопати се губи во староста.

Најдобар извор на витамини од групата Б се пилешкото, јајцата, млекото, печурките, оревите и повеќето овошја и зеленчуци.

Витамин Д

Овозможува апсорпција на калциум и е важен за здравјето на коските.

Витаминот Д спречува развој на остеопенија и остеопороза кај жени во менопауза. Покрај тоа, тој има позитивен ефект врз имунитетот.

Најдобар извор на овој витамин е сончевата светлина, но може да го најдете и кај масни видови риби (туна, скуша, лосос).

Помали количини има во јајцата, сирењето и говедскиот црн дроб.

Можете исто така да го земате во форма на додатоци, но пред тоа треба да се консултирате со фармацевт или лекар.

© Фото: Unsplash.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.