Вистинска сензација: Култниот автомобил на Ауди слави 50 години постоење (ВИДЕО)

Значаен јубилеј означува и култниот Audi 80, чија прва верзија (B1) беше лансирана во пресрет на Летните олимписки игри во 1972 година.

Споменатиот модел уживаше голема популарност на нашите простори. Живееше четири генерации, а престана да се произведува во 1996 година, бидејќи неговиот наследник Audi A4 блескаше.

Ако зборуваме за историјата на германската марка, Audi 80 се издвојува како пионер во иновациите, но и по бројот на продадени единици.

На пазарот го донесе TDI со четири цилиндри, турбо пет цилиндри, менувач со двојна спојка, Quattro систем (погон на сите тркала) и други новитети.

Рекламно видео за клутниот автомобил на Ауди

Голема чест
Првиот Audi 80 со две врати беше вистински компактен, со меѓуоскино растојание од 2,47 метри. Вкупната должина на возилото била 4,18 метри.

Се одликуваше со мала потрошувачка и одлични возачки способности, па во 1973 година беше прогласен за најдобар автомобил во Европа (Европски автомобил на годината).

Во следниот прилог, ќе видите тестирање на системот за сопирање B1 на лизгав пат:

Комерцијален успех
Audi 80 е запаметен како комерцијален хит на Стариот континент и во Америка, каде што се продаваше под брендот Fox, пренесува Motor1.

Првиот достигна милион продажби, а заедно со неговите наследници (пет генерации Audi A4) забележа 12,5 милиони произведени примероци.

Во првата генерација нудеше верзии со две и четири врати, со мотори од 1,3 литри (55 КС) и 1,5 литри (75 и 85 КС).

Leave a Reply

Your email address will not be published.