Како да дојдете до совршено лице кое ќе го има на секоја насловна страница?

Деновите кога се беше попрактично и едноставно, мажите секое утро го негуваа своето лице со вода, шампон и крема за бричење. Но, како што се менуваме ние, така се менуваат и нашите навики. Затоа, ќе ви предложиме четири факти за тоа како да имате совршено лице за да изгледате поубаво и помладо!

Масна кожа

На маснате кожа е потребна влага. Хидратантната крема создава баланс во вашата кожа, за да стане помалку мрсна. Остранете ги мрсните креми и фокусирајте се на лесни и нежни креми. Исто така, лосионите влегуваат длабоко во кожата и помагаат да го задржат својот природен баланс и млад изглед.

Акни

Бидете претпазливи со нечистата кожа. Користење на пилинг само ја надразнува вашата кожа. Со пилингот само ќе ја зајакнете инфекцијата и иритацијата. Одржувајте ја чистотата на кожата со благо средство за чистење. Дерматолозите, исто така, предлагаат да се користи  пилинг три пати неделно, за да се отстранат изумрените клетки кои можат да ги пробијат порите. Покрај тоа, бидете внимателни и педантни. Менувајте ја перницата еднаш неделно. Чистете ги вашите телефони со средство за дезинфекција за да го намалите ризикот од појава на акни во близина на ушите и брадата.

Подочници

Виновни се вашите родители. Пигментацијата е прашање на генетиката. И со возраста, квалитетот на вашиот колаген се намалува, така што крвните садови стануваат послаби и повеќе склони кон пукање. Формирањето на подочници, исто така, зависи од начинот на живот, како на пример доцните ноќни часови, пушењето, пиењето и кофеинот.

Жолти заби

Истражувања покажаа дека пастите за белење на заби, гуми за џвакање и препарати за перење на устата се многу популарни. Штета што тие воопшто не функционираат. Поефективна работа е професионалното белење на заби кај стоматолог. Овој принцип треба да се направи само еднаш или двапати годишно, но секојдневното одржување е од голема важност. Ако  немате доволно стоматолошки третман, обидете се да применувате професионален пристап во вашиот дом. Но, потребно е да изберете производи кои ќе ги штитат непцата од хемикалии. Пред да пробате нешто, консултирајте се со вашиот стоматолог, така што вашите очекувања ќе бидат реални.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА: Побрзо се старее со јадење благо

Leave a Reply

Your email address will not be published.