Ова се најголемите фраери кои уживале во добра пура (ФОТО)

Пурата: знак на софистицираност, авторитет и добар вкус. Внимателно избраните лисја, процесот на зреење и изработка; пурата е занаетчиски предмет, еквивалентен на скулптура. Со таков префинет и елегантен производ, би се очекувало дека најголемиот фраери секогаш ќе бидат придружувани само со најдобрите пури. Следниве мажи се етаблираа како вистински икони и шампиони на пурата.

Сер Винстон Черчил

Сер Винстон ја конструираше својата лична и политичка слика околу пурата и мирниот, авторитативен воздух што таа го даваше. Искусен пушач на пури уште од времето поминато во Куба како млад офицер, тој складирал пури во текот на својот живот, собрал околу 4.000 во неговиот дом во Чартвел. Сепак, неговата посветеност не заврши тука: тој наводно имал специјално летечко одело дизајнирано за неговите летови на голема височина и долги релации за да може да ужива во чадот од пурата во текот на летот. За време на кризи и несигурност, тој рутински штрчеше со една од неговите омилени пури Romeo Y Julieta, испуштајќи смирувачки, сигурни вдишувања чад што ќе ја релаксираат просторијата полна со вознемирени советници.

Ал Пачино

Ал Пачино цврсто се зацементира како икона на пушењето пури како Тони Монтана и Мајкл Корлеоне во „Кум“. Оттогаш, тој се повикува низ целиот свет кога станува збор за бонтон за уживање во пури. Силен, мажествен , Пачино е можеби најголемата инспирација за мажите ширум светот кога го земаат првото клучно вдишување на пурата…

Фидел Кастро

Кастро и пурите не можат еден без друг. Со пура постојано покрај него од 1953 година, навидум неизгасливата харизма и агресивност на г-дин Кастро се овековечија со неговата љубов кон виткани листови од тутун. Во земјата која е дом на најдобрите и најексклузивните пури во светот, Куба, г-дин Кастро е жива рекламна табла за најдобриот производ во неговата земја, но и жив доказ дека пурите создаваат слика на моќ и авторитет.

Арнолд Шварценегер

Заканувајќи се и размислувајќи со својата герилска рака, г-дин Шварценегер стана еден од највидливите уживатели на пурата. Без разлика дали е гувернер на Калифорнија или како бодибилдер во салата на неговата сакана Gold’s Gym, тој живее на сопствената максима дека „Сакам да ги кршам правилата“. Пурата е негова карактеристика, и постојано е со нејзе.

Џек Николсон

Г-дин Николсон, е човек кој релативно доцна започнува да уќива во пурите. Тој е жив доказ за терапевтските квалитети што може да ги има една пура. Откако го помина поголемиот дел од својот живот како пушач, г-дин Николсон се префрли на пури откако сфати дека пушењето половина кутија цигари за време на голф всушност не му прави ништо добро. Сега страствен пушач на Монтекристо, г-дин Николсон не само што се чувствува порелаксирано откако ја прекина навиката за цигари, туку и неговиот хендикеп се намали низ годините.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА: Научете за тоа што е хјумидор – кутии за пури

Leave a Reply

Your email address will not be published.