Часовници од 90-те кои се подобри од повеќето кои ги гледаме денеска (ФОТО)

Кога станува збор за историските децении на хронологијата од 20-от век, во 1950-тите се појавува за прв пат професионалниот часовник за нуркање, 1960-тите како ера на хронографот и 1970-тите како зората на луксузните спортски модели од челик со цени на благородни метали.

1980-тите може најдобро да се заборават бидејќи забележаа бум на кварцот што го загрози самото постоење на механички часовници. Но, тогаш пристигнаа 1990-тите, носејќи со себе вистинска ренесанса во производството на часовници.

Ова е деценија кога од пепелта почнаа да се креваат заспани производи. Кога големите луксузни групи го зграпчија маркетиншкото злато скриено зад старите имиња. И кога се појавија нови независни брендови, правејќи часовници кои комбинираа традиција и модерност.

Ова беа темелите на она што стана хронолошки бум на 21 век. Веќе имавме неколку успешни рестартирање – како што е хронографот на IWC Ref 3705 Pilot – но типичниот „изглед“ од 1990-тите, сите футроли со меки рабови, мали копчиња и модерната типографија е она што сè уште го раздвојува мислењето. Неодамнешното оживување на Орис на малку познат модел од 1997 година е најновиот доказ дека, претпазливо, можеби ќе видиме бран од враќање назад во 1990-тите.

Во тој дух, составивме листа на модели од таа деценија кои се зрели за повторно откривање и креирање. Да бидеме искрени, дел од моделите кои се појавија во 90-те години останаа подобри од многу модлеи кои излегуваат денеска. Машините и изгледот кој го носат, оној џентлменски момент е некако заборавен. Но, најважно од се е дека овие модели сеуште можат да се најдат некаде. Ова се модели само за оние мажи кои имаат стил.

Piaget Polo “Key Largo”, 1998

Breitling TwinSixty, 1997

Zenith El Primero “Rainbow” Flyback, 1997

IWC Schaffhausen GST Chronograph, 1997

Vacheron Constantin Phidias, 1995

Girard-Perregaux Vintage 1945 chronograph, 1999

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА: Погледнете како изгледаат најлуксузните хотели во светот со седум ѕвезди

Leave a Reply

Your email address will not be published.