Црвената храна ја зголемува плодноста кај мажите

Храна за поголема потенција

Науката вели дека консумирањето одредена храна може да има позитивно или негативно влијание врз плодноста кај мажите и нивното репродуктивно здравје.

Едно истражување покажа дека мажите кои јаделе две лажици доматно пире дневно имале многу поголем број на сперматозоиди со подобра подвижност.

Тајната е во ликопенот, хранлив и антиоксиданс кој спречува оштетување на спермата, но исто така го намалува ризикот од многу болести.

Пицата ја зголемува плодноста кај мажите

Сокот од домати е здрав и добар. Бидејќи телото не произведува ликопен, неопходно е да се консумира храна богата со оваа состојка.

Сок од домати, пица и шпагети сос, како и кечап, се одличен извор на ликопен и подобро се апсорбираат од телото отколку свежите домати.

Но, ако го готвите со малку масло, во голема мера ја зголемува апсорпцијата на ликопен, а свежо овошје и зеленчук, како лубеница, розов грејпфрут и црвен пипер, исто така, ја содржат оваа хранлива состојка.

Истражувањата исто така покажаа дека ликопенот штити од рак на дигестивниот тракт, дебелото црево, простатата, белите дробови и развојот на кардиоваскуларни заболувања.

pizza with berries
Фото извор: Unsplash.com

Црвеното овошје позитивно влијае врз потенцијата

Ликопенот е состојка која е заслужна за црвената боја на овошјето и зелечнукот, па така секој зеленчук или овошје што има црвена боја ја стимулира потентноста кај мажите.

Освен домат, позитивно влијание врз плодноста и репродуктивното машко здравје има и црвената пиперка, малини, јагоди, гоџи бобинки и др.

red raspberry fruit
Фото извор: Unsplash.com

© Фото: Unsplash.com

Можеби ќе ве интересира:

Leave a Reply

Your email address will not be published.