Не е вино: Овој пијалок помага во намалување на килограмите

Новото истражување откри врска помеѓу текила и губење на тежината поради позитивните состојки на растението агава од кое се прави текила, пишува The Independent.

Ако сакате да изгубите тежина, нутриционистите и фитнес експертите ќе ви препорачаат да ја намалите потрошувачката на алкохол бидејќи е богат со калории. Сепак, добрата вест е дека новото истражување откри врска помеѓу текила и губење на тежината.

Американското хемиско друштво го претстави своето истражување во кое се вели дека текилата може да им помогне на потрошувачите во намалувањето на шеќерот во крвта.

Особено, тоа може да биде придонесот на шеќерите што се појавуваат природно во растението агава од кое е направена текила.

Овие шеќери се нарекуваат агава – што не е исто како и сирупот од агава – и делуваат како диетални влакна кои не го зголемуваат шеќерот во крвта, пренесува The Independent.

liquid, ice, and lemon slice in clear drinking glass
Џинот содржи помалку калории во однос на другите пијалоци!
Фото извор: Unsplash.com

Џинот е уште еден добар избор 

Пиењето џин исто така може да му користи на вашето тело.

Така, некои луѓе забележуваат дека може да помогне при слабеење затоа што е еден од најмалку калоричните алкохолни пијалоци.

Оваа информација се однесува на самиот џин, затоа е многу важно да се проверат вредностите на другите компоненти со кои се меша.

Џин содржи само траги од шеќер, што го прави одличен избор ако вашата цел е да ја одржувате телесната тежина, особено ако внимателно избирате додатоци, изјави нутриционистката Џеки Линч.

© Фото: Unsplash.com

Можеби ќе ве интересира:

Leave a Reply

Your email address will not be published.