/

Со две чаши сок од целер можеме да живееме секој ден

Тоа е нискокалорична храна со висок процент на вода, поради што е идеална за оние кои се грижат за нивната тежина.

Целерот е одличен за држење диети

Целерот е одличен извор на калиум и калциум, кои се исклучително важни за здравјето на коските, нервниот систем и нормализација на крвниот притисок.

Има силно антиоксидантно дејство, и е богато со витамин Ц и железо.

Листовите од целер се добри за нашето здравје, затоа не треба да бидат исклучени од салатата. Тие содржат минимум шеќер и холестерол, и речиси и да немаат маснотии.

Целерот е полн со влакна и дава чувство на ситост

Високиот процент на вода и влакна во стеблата ни помага да се чувствуваме сити. Исто така е одличен пробиотик и спречува надуеност.

Јадете ја дршката секој ден

Најмалку една дршка дневно се препорачува за оние кои имаат проблеми со варењето.

Храната богата со растителни влакна помага во спречување на срцеви заболувања, дијабетес, опструкција и хемороиди.

Едно од активните соединенија на целерот е фитохемискиот каамин, кој е ефикасен во превенција од рак, а докажано е дека ја зголемува активноста на белите крвни клетки, кои помагаат во борбата против оваа злобна болест.

© Фото: Unsplash.com

Можеби ќе ве интересира:

Leave a Reply

Your email address will not be published.